Sağlık

At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir? Birden fazla faydası olan at kestanesi ülkemizde de birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Bizde bu yazımızda faydaları saymakla bitmeyen at kestanesi hakkındaki  yazımızda sizler için ele aldık.

At Kestanesi Nedir ve Faydaları Nelerdir? Faydaları saymakla bitmeyen at kestanesi çokça tüketilen besin değeri yüksek olan kuruyemiş olarak da değerlendirebileceğimiz bir besindir. Farklı tüketim şekli olan at kestanesi ülkemizde özellikle birçok ilde kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Her yerde yetişen ağaçları nedeniyle bahçeden değil de yolların kenarında toplanabilir. Peki at kestanesinin faydaları neler? İşte detaylar..

At Kestanesi Nedir?

Birden fazla fayda sağlayan besinler arasında yer alan at kestanesi Sapindaceae adı verilen ağaçlara ait bir bitkidir. Özellikle bu ağaç 39 metre uzunluğuna kadar çıkabilmekte aynı zamanda yaprakları geniş olup ayrıca 13 ve 30 cm uzunluğundadır.

At kestanesi ağacının her salkımında 20 ve 50 kadar çiçek bulunmaktadır. Bu da genel olarak her salkımında 1 ile 5 arasında meyve vermesi anlamına gelmektedir. At kestanesi aynı denizlerde ki somun balığına benzemektedir. Burada yer alan benzerlik özellikle yeşil olması ve dikenli kapsüller içermesidir. Aynı zamanda at kestanesi ağacı çok eskiden atların nefes almasına katkı sağladığı için bu ismi vermişlerdir.

At Kestanesi Nerede Bulunur?

At kestanesi dünyada birçok yerde bulunmaktadır özellikle bu yerler Pindus dağları ormanı başta olmak üzere İsveç, ABD ve Kanada gibi ülkelerde bulunmaktadır. Aynı zamanda Doğu Avrupa’nın da birçok kesiminde yer alan bir bitkidir.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At kestanesinin birden fazla faydası bulunmaktadır bu faydaları arasında özellikle at kestanesi yağının birçok faydası bulunmaktadır.

  • At kestanesi yağı özellikle baş ağrıları için fayda sağlamaktadır.
  • Makat bölgesinde oluşan basura iyi gelmektedir.
  • Şah damarı ve ayak tabanına sürüldüğü zaman kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
  • At kestanesi kabukları sayesinde ateş düşürücü bir etkiye sahiptir.
  • Kılcal damarların tedavisinde kullanılır.
  • Özellikle kemik ve romatizma ağrıları yaşayanlar için bu bölgelere sürüldüğü zaman birden fazla katkı sağlamaktadır.
  • At kestanesinden yapılan krem aynı zamanda gençleştirici etkiye sahiptir. Bu sayede kırışıkların önlenmesini sağlar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu