Yaşam

 Antibiyotiğin Zararları, Çocuklarınıza Antibiyotik Verirken Bir Kez Daha Düşünün.

 

Çocuklarda Antibiyotik kullanımı
    Ülkemizde ve dünyada antibiyotik kullanımı oldukça fazla, kullanım çokluğu nedeni ile direnç kazanan bakterileri tedavi etmek için her geçen gün yeni antibiyotikler piyasaya sürülmekte.
   Çocuk doktorları özellikle küçük yaştan itibaren çocuklarda gelişigüzel antibiyotik kullanımının çok zararlı olduğunu belirtiyor.
   Antibiyotiğin gerekmediği durumlarda kullanılan antibiyotikler, ciddi rahatsızlıklarda etkisiz kalıyor, bu durum hem hekimi, hem anne babayı özellikle de çocukları sıkıntıya sokuyor. Bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin tedavide yetersiz kalmasının yanında, farklı ciddi rahatsızlıkları da tetikleyebiliyor.
   Gelin şimdi fazla antibiyotik kullanımının çocuklara verdiği zararlara birlikte bakalım.
İshal
 Antibiyotik kullanımına bağlı ishal en yoğun görülen yan etkilerden ilkidir. İshal her zaman yoğun bir şekilde seyretmese de bazı durumlarda ilaç bırakılmak veya değiştirilmek zorunda kalınabiliyor, bu da rahatsızlığın tedavi sürecinin gecikmesine neden olabiliyor.
 Bağışıklık sistemine etkileri
Gereksiz antibiyotik kullanımı bağışıklığı zayıf hale getirirken, basit rahatsızlıkların bile ağır seyretmesine neden oluyor, birkaç günde geçebilecek soğuk algınlığı bile vücut direnci olmadığı için uzadıkça uzuyor. Bu nedenledir ki çok antibiyotik kullanan çocuklarda mukozal enfeksiyon olarak bilinen farenjit, orta kulak iltihabı, sinizüt, zatürre ve ishale daha sık rastlanıyor.
Alerji 
Vücuttaki flora bozukluğunun bebeklikten başlayarak artan antibiyotik kullanımına bağlı olduğu belirtiliyor.
Böbrekleri öldürüyor
5 kişiden birinde aşırı antibiyotiğe bağlı akut böbrek yetmezliği görülüyor. İlacın bırakılması halinde rahatsızlık düzelse de bunun içinde hastaneye yatış veya ek tedaviler gerekiyor.
Karaciğer fonksiyonlarına etkileri
Ortalama 900 kadar ilaç karaciğer fonksiyonlarını bozarak toksisiteye neden olmakta, buda ölümcül sonuçlar doğurabilen yetmezlik sorununu % 25 ile 40 arası bir sayıya çıkarmakta.
Karaciğer nakli gerektiren rahatsızlıkların önemli bir kısmı fazla ilaç kullanımına bağlı olarak gelişiyor.
   Gelin özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımında daha bilinçli bir toplum olalım, yavrularımızın geleceğini karartmayalım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu