Gebelik

Zeki Bir Bebek İçin Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Zeki Bir Bebek İçin Hamileler Nasıl Beslenmeli?
       Bebeğinin zeki olmasını hangi anne istemez ki, yapılan araştırmalara göre anne, hamilelikte DHA içeren gıdalarla beslendiği takdirde bebeği zeki olmasında önemli rol oynuyor. Bilindiği gibi bebek hamileliğin ilk üç ayında oluşumunu tamamlar, ancak beyin tam anlamıyla gelişimini son üç ayda gerçekleştirir ve bu doğumu takip eden ilk  bir yıl sürer. Bu sırada DHA içeren gıdalarla beslenmek önemlidir. DHA anne sütüyle bebeğe geçtiği için, herhangi bir sağlık sıkıntısı yoksa ane bebeği 2 yıl emzirilmelidir. Yetersiz DHA alımı ilerleyen zamanlarda bazı sıkıntılara sebep olabilmektedir. İlerde çocuğunuzun hafıza kaybı, unutkanlık, depresyona meyil  yaşamasını istemiyorsanız  DHA’yı önemseyin. DHA ise Levrek uskumru, türü balıklarda bulunur, haftada üç ez yemeniz gereklidir.
        Zeki bebek için bir diğer etken madde elbette ki proteindir. Anneannelerimiz ne derdi hatırlayalım isterseniz. “Ne varsa inek de tavuk da, sütte, yoğurtta, ette, yumurtada var’’ derlerdi ya, aynen öyle. Süt, organik yumurta, bal ve peynirle yapılmış sıkı bir kahvaltı bebeğinizin ilerleyen dönemlerinde konsantrasyon, dikkat, algılama, beceri yüksekliği olarak karşınıza çıkar.
     Özellikle ikinci üç aylık döneminden itibaren B vitamini gurubunda ki gıdaları bolca tüketmeniz önerilir. (Börülce, balık, sakatatlar, tahıllar gibi)
    Son aylarda bebek büyüdükçe anneden aldıkları fazlalaşır, bunlarda ilk sırayı demir alır, bu nedenle gebeliğin ikinci üç ayından sonra kan ilaçları alımına başlanır. Bebeklerde ve çocuklarda demir eksikliğinde dikkat bozukluğu ile birlikte konsatrasyon ve algının zayıf olması görülmektedir. Demir pekmez, roka, irmik, yumurta, et, gibi) gıdalarda bolca bulunur.
      İyot alımı da zeka gelişiminde önemli bir etkendir. Anneler iyotu deniz mahsüllerinin yanında kullandıkları iyotlu tuzdan alabilir.
    Çinko ise bebekte ve çocukta sinir sistemi için etkilidir, bebeklikte ve çocuklukta üzerinde durulması gereken vitamindir. ( Elbette ette, suda, tahıl gurubunda ve yeşil yapraklılarda bulunur)
     Omega 3 ve 6 bebeğin beyin gelişimi noktasında olmazsa olmazlar arsında yer alır. ( Dip balıklarında fazlasıyla bulunmaktadır) balık yemeyenler balık yağı ile takviye yapmak zorundadır.
     Görüldüğü gibi sevgili anneler, sağlıklı ve zeki bir bebek için hamilelik döneminde cevizden bademe, etten süte, bamyadan börülceye, lahanadan brokoliye, kadar her şeyden yeteri kadar alınması gerekmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu