Güzellik

Selülitler için Bakım

 

Selülitler için Bakım

Ne kadar kilo versek de selülitlerden bir türlü kurtulamayız ve kötü görünümü can sıkmaya yeterlidir. Bazı kişilerde ayaktayken belli olmaz fakat cildi sıkıştırdığında ortaya çıkar bazılarında ise hiçbir şey yapmaya gerek duymadan bile gözükür. Asıl moral bozucu olan da bu tür selülittir. En çok kadınlarda görülse de erkeklerin de az bir kısmında olabiliyor selülit. Bunun başlıca nedenlerinde yaş faktörü vardır, yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybettiği için yağlar dışarı doğru itilir ve selülit oluşur. Diğer bir nedeni hormonlar ve ya genetik olabilir, bu eğer annenizde varsa muhtemelen sizde de olacak demektir. Tabi bunların dışında fazla kilolardan da oluşabiliyor. Vücuttaki yağ oranı ne kadar fazlaysa, kilo bile verilse bu yağların dokularda birikme ihtimali o kadar çok oluyor. Bu sebeple yapılabilecekler arasında doğru ve dengeli beslenme büyük önem taşır sık sık kilo alıp vermek selülit oluşumunu hızlandırır, dengeli beslenmek şarttır. Özellikle bol bol su tüketmeli ve sigara, alkol, kahveden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

Selülitten kurtulmak ve en az görünüme indirmek için kendimiz de maske hazırlayabiliriz. Bunun için yapılması gereken 2 kaşık zencefil 1 kaşık biberiye kaynatmak ve ılınınca üzerine 1 kaşık acı badem yağı eklemektir. Bu karışımı selülitli bölgeye sürüp 20 dakika bekletip yıkamalıyız. Fakat badem yağının acı badem yağı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor çünkü tatlı badem yağı tüy çıkarma da etkilidir. Selülit için tatlı değil acı badem yağı kullanılmalıdır. Bunun dışında çörek otu yağı tek başına kullanılarak ve ya da az önce bahsettiğim karışıma ilave edilerek cilde sürülebilir. Çörek otu yağının da selülit için etkisi çok büyüktür.

Acı biber de yine selüliti önlemek için oldukça iyi bir yöntemdir. Bunu da 1 kaşık su ile 2 kaşık toz acı biberi karıştırıp yoğun kıvama geldiğinde selülitli bölgeye sürebilirsiniz. Bunu uygularken elinizin yanmaması adına eldiven kullanmanız iyi olabilir.

Bir diğer yapılabilecek de duş alırken yosun sabunu kullanmaktır. Yosun sabunun faydalarından bir tanesi de selülit oluşumunu önlemektir. Bunu her duşta uygularsanız zamanla faydasını görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu