Diyet

Zayıflatan Yiyecekler ve Etkileri Nelerdir?

Zayıflatan Yiyecekler ve Etkileri Nelerdir? Kilo vermek isteyenler zayıflatan yiyecekler hakkında bilgi almak istiyor. Peki, hangi yiyecekler metabolizmanızı hızlandırır? Hangileri yağ yakımını kolaylaştırır? Gelin hep birlikte zayıflatan gıdaları keşfedelim

Zayıflatan Yiyecekler ve Etkileri Nelerdir? Fazla kilolarınızdan kurtulmak için aç kalmak yerine kilo vermede etkili olan gıdalar tüketmek hem sağlıklı hem de oldukça etkili olacaktır. Bizde bu yazımızda kilo vermede etkili olan besinleri sizler için ele aldık.

Armut

Zayıflayan yiyecekler arasında ilk sırada armut var. Su bakımından zengin olan armut, çoğu insanın sevdiği ve beğenerek tükettiği bir besindir. Tokluk hissi sağlama konusunda oldukça başarılıdır. En önemlisi de yüksek oranda lif barındırır. Bundan dolayı bağırsak ve sindirim sağlığını teşvik eder. Tatlı yeme isteğini azaltır ve kan şekerini bir miktar yükseltir. Bu da açlık seviyesinin azalmasına yardımcıdır.

Tarçın

Zayıflatan yiyecekler arasında tarçın da yer almaktadır. Vücut üzerinde termojenik bir etkisi vardır. Bu sebeple de metabolizmanın hızlanmasına yardım etmektedir. Vücuttaki yağların yakılmasını teşvik eder. Bununla beraber tarçın, kan şekerini düzenler ve insülin problemi olanlara iyi gelir. Kilo kaybını teşvik eden önemli baharatlardan biridir.

Patlıcan

Düşük kalorili bir besindir ve yüz gramı sadece 24 kalori içerir. Çok yönlü bir yiyecek olarak da öne çıkar. Düşük kalorili yemekler hazırlamak isteyenlere hitap eder. Bağırsakların düzgün çalışmasına ve kötü kolesterol seviyelerinin düşmesine destek olur. Tokluk hissi yaratma hususunda da faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda vitamin, mineral ve su açısından yoğundur.

Kahverengi Pirinç

Zayıflatan yiyecekler listesinde yer alan kahverengi pirinç, beyaz pirincin aksine lif açısından daha zengindir. Bu yüzden de tokluk hissi sağlar. Bağırsak ve sindirim sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Kan dolaşımını iyileştirmeye yarar sağlar.

Yulaf Ezmesi

Tokluk hissi veren ve bağırsak sağlığını teşvik eden önemli besinler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte yulaf ezmesi proteinler açısından da zengindir. Bitkisel protein alımını yükseltmek isteyen insanlar için harika bir seçenektir. Özellikle sabahları tercih edildiğinde uzun saatler boyunca tokluk sunar.

Buğday Kepeği

Lif açısından zengindir. Yüz gramından ortalama 13 gram lif bulundurur. Kalorisi de düşük bir besindir. Kabızlık sorunu yaşayan insanlara buğday kepeği önerilmektedir. Kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Buğday kepeği ayrıca uzun saatler boyunca tok kalmanıza da yardımcı olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu