Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Yeni anne ve baba olan kişiler, yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı, diye merak ederler. Yeni doğan bebeğin yıkanması çok heyecanlı olmaktadır.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Yeni doğan bebek yıkanırken çok dikkatli olmak ve özen göstermek gerekir. Bebeklerin cildi çok hassas olduklarından dikkatli olunması gerekir. Bebeğin cildi ilk defa su ve sabunla buluşacak olması, bebeği tedirgin eder.

Bebek anne karnındayken bebeği cildi çok iyi korunmaktaydı. Şimdi ise bebeğin cildi çok hassas olması nedeniyle buna alışması biraz zaman alacak.

Yeni Doğan Bebek Yıkanırken Dikkat Edilecek Noktalar

Bebek yıkanmadan önce bebeği hazırlamak yerine bebeğin banyosunu hazırlamak olacaktır. Bebeklerin yıkanması için, bebek küvetleri bulunmaktadır. Bebek küvetleri bebeğin yıkanması için uyarlanmış olması nedeniyle çok pratiktir. Bebeği bebek küvetleri içerisinde kontrol etmek basit olur.

Yeni doğan bebekler için üretilen banyo fileleri kullanılması uygun olur. Bu filenin üzerine bebeği yatırıp yıkamanıza olanak sağlar. Bu durumda bebeği küvetin içerisine sokmanıza gerek kalmaz.

Bebeği banyo yaptıracağınız odanın sıcak olmasına dikkat ediniz. Bebeği üşütmeyin. Bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığını dirseğinizi batırarak kontrol edebilirsiniz. İnsanın dirsek derisi çok ince ve hassas olmaktadır. Bunun yanında banyo suyunu ölçen termometrelerde bulunmaktadır. Bebeğin banyo suyunu hazırladıktan sonra havlusunu da yakın bir yere koymanız sizin için önemlidir.

Bebek ilk defa yıkanacağı için sabun veya şampuan önerilmez. Fakat bundan sonraki banyoları için şampuan ve sabun kullanabilirsiniz.

Bebeğin giyeceklerini banyoda yakın bir yere koyunuz ki bebek banyodan çıktıktan sonra üşümemesi için hemen giydirilmesi gerekir.

Bebeği banyo filesi üzerine çıplak olacak şekilde, koyup elinizle tutun. Diğer eliniz ile de yıkamaya başlayın.

Yeni doğan şampuanlar göze kaçması durumunda gözü yakmaz. Fakat yine de göze değdirmemeye çalışın. Bebeği banyo yaptırdıktan sonra yumuşak pamuklu havlu ile kurulayınız. Kurulama yaptıktan sonra bebeğe bebek yağı sürerek bebeğin cildini korumaya alın.

Yeni doğan bebekler hastanede hemen yıkanmaktadır. Siz bebeği evde de yıkayabilirsiniz. Bebeği üşütmeden her gün yıkayabilirsiniz. Bebeğin yıkanmasına siz karar vermeniz gerekir. Bebek en az 3 günde yıkanması doğru olur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu