Dekorasyon

Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? Bebek odasında aydınlatma önemli bir unsurdur. Bebeğin ruhsal ve fiziki sağlığı açısından önem arz eder. Peki, bebek odası aydınlatması nasıl olmalı?

Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? Bebek odası hazırlanırken anne ve babalar oldukça titiz davranmaktadır. En önem verdikleri konu ise odanın aydınlatmasının nasıl olması gerektiği. İşte detaylar..

Mümkün Olduğunca Doğal Işık Kullanın

Bulabileceğimiz en iyi ışık kaynağı her zaman doğal ışık olacaktır, bu nedenle ondan mümkün olduğunca yararlanmak uygundur. Bebek odasını seçerken pencereleri oldukça geniş, aydınlatması ve havalandırması iyi olan bir oda seçmenizi öneririz. Ayrıca pencereden giren ışık miktarını ve sokaktan gelen gürültüyü düzenlemek için pencereleri her zaman keten perdelerle kapatmalısınız. Tabii ki, bebeğin beşiğini pencerenin yanına yerleştirmekten kaçının, çünkü perdeler veya panjurlar ışığın girişini düzenlemesine rağmen, güneşin orta saatlerinde bebeğin gözünü kamaştırabilir.

Genel Aydınlatma

Mümkün olduğunca sakin, rahatlatıcı ve davetkar bir ortam yaratmak için aydınlatma en iyi seçimdir. Bunun için bebeğin daha iyi uykuya dalmasına yardımcı olacağından yumuşak, sıcak ve loş bir ışıkla genel bir aydınlatma seçmelisiniz. Bebek odası için ampul alırken 3.000K sıcak renk sıcaklığına sahip LED ampulleri tercih etmelisiniz. Aydınlatmanın bu kadar ön plana çıkmasını istemiyorsanız, diğer bir seçenek de LED tavan ampulleri kullanmaktır. Ancak, hangi seçeneği seçerseniz seçin, odadaki ışığın yoğunluğunu ayarlamak için her zaman bir dimmer kullanmayı unutmayın.

Bu tür ışık, bebek odasındaki aydınlatmanın merkezi temeli olacaktır. Düzenli olarak, odanın orta kısmında tavana asılan veya ayarlanandır. Mümkün olduğunca tek tip olmalıdır, böylece tüm yatak odasını ışıkla doldurur ve böylece bebek alanı her zaman iyi görebilir.

Spot Aydınlatma

Bebek odası aydınlatması spot aydınlatma da içermeli. Alt değiştirme masası, sallanan sandalye, dolaplar veya eşya saklama alanları gibi alanlar için sabit spot aydınlatma idealdir. En iyi çözüm duvar lambası veya ayarlanabilir gömme spot kullanmaktır. Ayrıca bebek büyüdüğünde ödev yapması gereken bir çocuk olduğunda, aynı armatürler çalışma alanını veya bilgisayar alanını aydınlatmak için kullanılabilir. Ortam aydınlatması gibi herhangi bir oda için gerekli diğer aksesuarlar, bebeğinizin odasında olmazsa olmazı olan zemin lambaları ve masa lambalarıdır. Sallanan sandalyenin yanına yoğunluğu ayarlamak için dimmerli bir LED zemin lambası takabilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu