Yaşam

Sünnet düğünleri ve davetiyeleri

davetiye | düğün davetiyesi | davetiye ornekleri
Sünnet düğünleri ve davetiyeleri

Toplumumuzun en önemli davetlerinden biri sayılan sünnet düğünleri eskiden beri varlığını sürdüren törenlerdendir. Toplumumuzda erkek çocuğa verilen önem herkesin bildiği bir şeydir. Dolayısıyla oğlan çocuğunun erkekliğe adım attığı sayılan sünnette aileler için çok önemlidir. Erkek çocuğunun ilk mürüvvetidir. Her şeyin en iyisi olsun istenir. Düğünde yaşanabilecek her aksaklığın olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Aslında hazırlık aşaması en kolay olan törendir. Ne iki aile arasında yaşanabilecek tatsızlıkların olma ihtimali vardır, ne de resmi törenlerde yaşanan stres ortamı. Bir aile erkek çocukları için güzel bir tören planlamaktadır.

Hazırlanan sünnet töreni için sevdiklerine yapılacak davet de düğün kadar önemlidir. Günümüzde hazırlanan sünnet davetiyesi modellerinde çoğunda çocuğun daha önceden çekilmiş sünnet fotoğrafları kullanılmaktadır. Bazen fotoğraf üzerine eklenen davet cümleleri ile davetiye tamamlanırken matbaa sektöründe bu seçenek değişik tasarımlarla bütünleştirilmektedir. Matbaa sektörü bu konuda çığır atlamıştır. Her cebe uygun seçenekleri ile herkesi mutlu etmeyi çalışmaktadır. Davetiye yazılması planlanan sözlerde davetiyenin şekli kadar önemlidir. Eskiden en çok tercih edilen maniler vardı. Herkesin diline takılan genelde komik takılmalar içeren bu manilerle her davetiye birbirinin aynı gibi gelirdi. Günümüzde ise seçenekler her geçen gün sayısını artırmaktadır. Günümüz teknoloji çağına uygun yazılardan birini kullanarak yazınıza başlayabilirsiniz. Sonra samimi bir davet cümlesi yazmak bütünleşmeyi sağlar. Davet yazısının altına ebeveynlerin ismini yazmak istendiğinde anneanne, babaanne ve dedelerin ismini de eklemek onların gururlarını okşayacaktır. Davetiyenin unutulmaması gereken en önemli noktalarından biri de sünnet düğününün yeri, zamanı ve tarihi eklenmelidir. Davetiyenin üstünde kaç kişilik olduğunu belirtmek özellikle yemekli düğünler için size uygunluk sağlayabilir. Davetiye üstünde “Lütfen Cevap Veriniz!” diye cümlenin eklenmesi yemekli düğünlerde sayının belirlenmesinde yarar sağlar. Ayrıca düğün yerinin ulaşımı ile bilgi verilmesi günümüzün hızlı hayatında misafirlere kolaylık sağlayacaktır.

Davetiyelerde mutlaka verilen örnek üzerinde son kontrolün yapılması önemlidir. Basımda karşılaşabilecek sorunlara yapacağınız son kontrol ile son verebilirsiniz. Size düşen bir başka işte davetli listesi hazırlamaktır. Davetli listesini son ana bırakmak unutmayı hiç düşünmediğiniz kişileri unutmanıza sebep olabilir. En güzel davetiye içinizde kendinizden bir şeyler kattığınız davetiyedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu