Gebelik

İKİZ GEBELİKTE ANNE NASIL BESLENMELİ

hamilelikte-beslenme
İKİZ GEBELİKTE ANNE NASIL BESLENMELİ

İkiz gebelikte anne nasıl beslenmeli anneli çok düşündüren bir konudur. Aslında öyle pek zorluğu yok tekil gebelikte nasıl beslenirse sizde öyle beslenmesine bilirsiniz sadece miktarları değişmektedir. İkiz bebeğe hamile olan anneler diğer anneler 300 gram fazla besin alması gerekiyor.  ikiz bebeklere fazla kilo alımı da sakıncalıdır erken doğum riskini artıra bilir bu yüzden dengeli ve ölçülü beslenmelisiniz.
İkiz gebelikte anne nasıl beslenmeli, ikiz gebelikte hızlı tüketilen minareli ve vitaminler vardır bunlar: demir, kalsiyum, c vitamini, omaga-3’tür. Demir alımı: ikiz gebelikte kan hücre oluşumu iki katına çıkar ve çünkü annenin iki bebeğe kan yetiştirilmesi gerekir buda demir eksikliğine neden. Doktor demir eksikliği için size haplar önerecektir. Ayrıca C vitamini alarak da demir vitamini destekleyebilirsiniz. Bunlar için kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, domates, yeşil biber tüketebilirsiniz. Mutlaka omega-3 almalısınız çünkü bebeğiniz beyin ve göz gelişimini bu  yağ asitlerinden oluşur. Omega-3 balıklardan, cevizden, ıspanaktan, semiz otundan alabilirsiniz. Bir diğer ikiz gebelikte olmazsa olmazı kalsiyumdur bebekler sürekli kalsiyuma ihtiyaç duyar ve annenin bütün vücudundan alırlar. Anne eğer kalsiyum ihtiyacını karşılamazsa kalıcı hasarlar oluşabilir. Kalsiyum içinse gün 2 bardak süt içilmeli, süt ürünleri yenilmelidir.
İkiz gebelikte anne nasıl beslenmeli  ve nelere dikkat edilmelidir. İkiz gebelikte su tüketimi çok önemlidir hamilelikte böbrekler hızlı çalışır ve su ihtiyacı ikiye çıkar. Günde en az  2,5 litre suyu tüketerek  su ihtiyacı giderebilirsiniz. Az su tüketimi erken doğum riskini artırır. Gebelikte asitli ve alkolü çiçeklerden uzak durun günde 4 öğün meyve tüketin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu