Sağlık

Şiddet Gören Kadınların Yapması Gerekenler

Günümüzde kadınların en önemli sorunlarının başında şiddet gelir. Kadınlar bu konuda bilinçlendirilerek sorundan kolay bir şekilde kurtulabilir.

Şiddet Sonrası Yapılacaklar

Ülkemizde kadına yönelik şiddet sürekli bir artış içerisindedir. Bu durumda da kadınlar kimi zaman seslerini çıkaramazlar. Çünkü kadınlar şiddete maruz kaldıklarında ne yapacaklarını bilmezler. Bu durumun eksikliği ile de şiddete mahkûm bir hayat içerisinde bulunurlar.

Şiddet ile karşılaşan kadınların ilk önce bunu belgelemeleri gerekir. Çünkü durumu şikayet ederek gerekli birimlere iletmek, kadınların korunmasını sağlar. Bu nedenle de şiddete uğrayan kadınların öncelikle en yakın merkezdeki polis ya da jandarma merkezlerine şikayette bulunması gerekir.

Şiddet ile karşılaşan kadın bu durumda tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyaç sonucunda da en yakın sağlık ekiplerine ulaşmalıdır. Sağlık ekipleri şiddet ile gelen kadınlara gerekli müdahaleyi yapar. Daha sonra da güvenlik ekiplerini kadına yönlendirir. Bu sayede de kadının ihtiyaç duyduğu yardım sağlanır. Şiddet gören kadınların yapması gerekenler içerisinde bunu ekiplere bildirmek önemlidir.

Darp Raporu Almak Önemlidir

Şiddet gören kadının hukuki süreci başlatmasında darp raporu alması gerekir. Bu nedenle de şiddetin her türlüsü ile karşılaşan kadın bunu belgeleyerek hakkını arayabilir. Şiddet her türlü olabilir. Özellikle de öldürmeye teşebbüs gibi konulardan açılan davalarda hukuki olarak kısa sürede sonuca bağlanır. Hapis cezası ile zanlının bir daha kadına zarar vermesinin de önüne geçilir.

Cinsel içerikli suçlar da şiddet içerisinde değerlendirilir. Bu noktada da pek çok kadın bilinçsizlik nedeni ile bunun suç olduğunun farkında değildir. Oysa hukuki olarak ceza alan suçlardan en önemlisi cinsel tacizdir. Cinsel taciz ile karşılaşan kadınların da hemen durumunu belgeleyen rapora ulaşması ve hukuki süreci başlatması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu