Yaşam

Ekmeksiz Diyet Olur Mu, Sağlıklı Mı?

Pek çok kişi ekmek yediği için kilo aldığı yönünde bir düşünceye sahiptir. Peki, ekmeksiz diyet olu mu? Bu konu hakkında uzmanlar tarafından verilen çeşitli yanıtlar bulunmaktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ekmeksiz diyet olmamalıdır. Bu şekilde bir beslenme programı uygulandığında vücutta çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Çünkü vücudun tam tahıllı gıdalar tüketmeye ihtiyacı vardır. Ekmek aynı zamanda tok tutmaya ve iştah kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı diyet listelerinde mutlaka çavdar, tam buğday, yulaflı ya da çok tahıllı ekmeklerden birinin bulunması gerekmektedir. Bu sayede tam tahıllı ekmeklerin sağladığı faydalar vücuttan eksik kalmamaktadır.

Ekmeksiz Diyet Sağlıklı Mıdır?

Tam tahıllı ekmeklerin olmadığı diyetler vücutta çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Oysa bu ekmekler diyet programına dâhil edildiğinde vücuttaki yağ oranı düşürülerek kilo kontrolüne yardımcı olunmakta, metabolizmanın yavaş hızda çalışması engellenmektedir. Ekmek aynı zamanda tatlı ihtiyacını da karşılamakta ve tam tahıllı ekmeklerde bulunan yüksek lif oranı acıktırmayı geciktirmektedir.

Düzenli olarak tam buğday, çavdar ya da çok tahıllı ekmekler tüketen kişilerde karın bölgesindeki yağlanma daha az olmaktadır. Bunun yanı sıra vücuda enerji verme özelliğine de sahiptir. Ayrıca bu ekmekler kilo vermeye yardımcı olurken vücut esnekliğinin korunmasını da sağlamaktadır.

Ekmeksiz Diyet Olur Mu?

Ekmeksiz diyet yapmak önerilen bir durum değildir. Ekmeğin sindirilmesi ağızda başlamakta ve tokluk sinyalleri kısa süre içerisinde beyne ulaşmaktadır. Tam tahıllı ekmeklerin içerisinde bulunan maya ve lif sindirim sisteminin daha düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak bu ekmekler kolesterol içermediğinden dolayı kanda bulunan kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardım etmektedirler. Sağladığı faydalardan ötürü bu ekmekler diyetlerin yanı sıra sağlıklı yaşamın da bir parçası olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu