Gebelik

Sezaryen Doğum Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Doktorlar tarafında zorunlu olmadıkça önerilmeyen sezaryen doğum bebeklerin bağışıklık sistemini daha zayıf bir hale getiriyor.

Sezaryen Doğumun Zararları

Annelere aktarılan sezaryen doğum bağışıklık sistemini zayıflatıyor bilgisi ile anne adaylarının en doğru doğum olan normal doğumu tercih etmesi önerilir. Uzun zamandır anne adayları için sezaryen doğumun mu yoksa normal doğumun mu daha sağlıklı olduğu sorusu sorulur. Ancak bu konuda kimi zaman anne adayları bilgi kirliliği nedeni ile gerçek bilgilere ulaşamaz. Anne adayları için her zaman önerilen doğum şekli normal doğumlar. Üstelik uzmanlar sezaryen doğumun bir doğum şekli olmadığını sadece ameliyat yöntemi olduğunu belirtir.

Sezaryen Doğum Sonrasında Annede Oluşan Sorunlar

Sezaryen doğum hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında bir takım olumsuz sonuçlar doğurur. Anne ameliyat ile bebeğini dünyaya getirdiği için bir süre hareket ederken zorlanır. Uzun süren bu hareketsizlikler ise annenin bacağında pıhtı oluşmasına neden olur. Hatta kimi zaman pıhtının diğer organları etkilemesi nedeni ile anne ölümleri bile gerçekleşir.

Annenin sağlıklı bir doğum geçirmesi noktasında normal doğum tavsiye edilir. Ancak bu sayede anne adayı hem kendi sağlığını hem de yeni doğan sağlığını düşünmüş olur.

Sezaryen Doğum Sonrasında Bebekte Oluşan Sorunlar

Sezaryen doğumun olumsuzlukları sadece anneyi etkisi altına almaz. Aynı zamanda bebek açısından da son derece zararı etkileri vardır. Bunların başında da bebeğin bağışıklık sisteminin zayıflaması gelir.

Uzmanlar normal doğum ve sezaryen doğum konusunda bir takım karşılaştırmalar yapmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda da sezaryen doğum ile dünyaya gelen bebeklerin solunum sıkıntısını daha çok yaşadığı gözlemlenir. Solunum sistemi hastalıkları ile bebeklerin daha çok bir şekilde karşılaşmasının asıl nedeni ise sezaryen doğumdur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu