Gebelik

Prematüre Bebeğim ne kadar kuvözde kalır

Prematüre Bebeğim ne kadar kuvözde kalır

İnsanda normal doğum 40 haftadır. 37 haftalıktan önce doğan bebeklere prematüre bebek ya da erkenci bebek denmektedir. Doğal olarak gelişimini tam olarak sağlayamayan bebek hemen annesinin yanına, yani eve gönderilmez.  Eskisine göre iyileştirilmiş kuvözlerde bakılarak anne kucağındaymış hissi yaratılır.

Tabi bu erken doğan bebeklerin de bir derecelendirmesi var. Yirmi dört haftalıktan önce doğan bebeklerin pek yaşama şansı olmadığı için, yirmi dört ile otuz bir haftalık arası doğan bebeklere ileri derece, otuz iki ile otuz beş haftalık arası doğanlara orta derece,  otuz altı otuz yedi haftalık arası doğanlara sınırda prematüre denmektedir.

Bebekler anne karnında yaklaşık aynı büyümeyi gösterse de, yirmi altı haftalık da 900 gram doğabilir, otuz beş haftalık da. Hastaneler bebeklerin genel durumlarına, satürasyonlarına, geçirdikleri ameliyat veya entübe geçirdiği gün sayısına göre belirlerler. Ama genelde kritik durumu atlatmış 1800-2000 grama ulaşmış bebekleri taburcu ederler.

Taburcu ettikleri prematüre bebeğin takibini bırakılmaz, anne babadan göz, kalça çıkıklığı muayenesi ve genel muayene için tekrar gün verilir. Yaklaşık üç yaşına kadar takibatı sürdürülür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu