Eğitim & Kurs

Oyunculuk Kursları Konservatuarlara Alternatif Olabilir mi?

Oyuncu olmak isteyen birçok kişi oyunculuk kursları konservatuara alternatif olabilir mi sorusunu gündeme getiriyor.  Bu konuya geçmeden önce eğitimin ne kadar önemli olduğundan bahsetmek gerekmekte… Bir oyunun en iyi ve kaliteli şekilde sahnelenmesi için eğitimlerini tamamlamış oyuncuların olması gerekiyor. Bu eğitimi veren kurumların başında da konservatuarlar geliyor. Ancak son yıllarda özel eğitim kurumlarının da oyunculuk eğitimindeki ihtiyacı karşıladığı gözlenmekte. Özel eğitim kurumlarında da bazı ayrımlar yaparak iyi sonuçlar almak elbette mümkün… Bu ayrımın da temel nedeni, sektörü suiistimal eden kişilerin olabilmesi… Yani kurs seçen kişinin iyi bir araştırma yapması gerekiyor. Ancak bunun da karşılığı özel kursların üniversiteye alternatif olmaması demek değil, çünkü akademik düzeyde eğitim veren çok sayıda kurs bulunuyor.

Konservatuara Neden Gitmek Gerekir?

Oyuncu olduktan sonra ilerleyen yıllarda eğitim verebilmek için konservatuara gitmek gerekir.  Yani oyuncu olmak için konservatuar şartı yoktur, ancak oyunculuk eğitimi vermek için konservatuardan mezun olmak gerekmektedir. Yani oyuncu olmak isteyen, konservatuara gidemeyen kişilerin hayal kırıklığı yaşamasına gerek yoktur. Özellikle kendinizi geliştirmek için hevesliyseniz başarılı bir oyuncu olabilirsiniz. Yani aslında temelde nereden eğitim aldığınız değil nasıl eğitim aldığınız önemlidir. Ayrıca verilen eğitimin üzerine kendinizin de ne kadar kattığınız önemlidir.

Oyunculuk Eğitimi İçin İyi Bir Kurs Nasıl Bulunur?

Oyunculuk eğitimi için iyi bir kurs bulmak isteyen kişilerin öncelikle iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Yani kursun eğitim geçmişi, eğitimcilerin kimler olduğu, kurumsal geçmiş gibi detaylara bakabilirsiniz. Bazı ünlü oyunculuk kurslarına bakılırsa:

  • Müjdat Gezen Sanat Merkezi (Bursa, İzmir ve Ankara)
  • Sadri Alışık Kültür Merkezi
  • 35 Buçuk Akademi
  • İstanbul Halk Tiyatrosu şeklinde sıralama devam edebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu