Gebelik

Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Kadınlar genellikle doğum konusunda oldukça tereddüt ederler. Kimi anne adayları sezaryan doğumda daha az acı çekeceklerini ve daha çabuk ayağa kalkabileceklerini düşünür. Halbuki bu durum tamamen yanlış bir kanıdır. Her iki yönteminde birbirinden farklı üstünlükleri bulunmakla beraber normal doğumun daha sağlıklı olduğunu söylemek hiç şüphesiz doğrudur. Sezaryen modern obstetrikte çok önemli bir yoldur. Ancak normal doğumun sağlıklı yapılabileceği durumlarda vaginal doğum yapılmalıdır.

normal doğum
normal doğum

Normal doğum veya sezaryen sonrası anne vücudunda görülen değişmeler arasında belirgin fark yoktur. Gebelik takibini yapan doktor doğum şekli hakkında bir değerlendirme yaparak doğumun türüne karar verir. Gebeliğin 36-37 haftalarından önce bu mümkün değildir. 37. Haftada bebeğin baş gelişi iyiyse, doğum ağırlığı 4000 gr’ın altındaysa, plasenta yukarı çıkmışsa, çatı darlığı müsaitse anne adayı da normal doğum istiyorsa normal doğum planlanabilir.

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Tıpta NSD olarak da bilinen normal doğum, bebeğin vaginal yol ile doğurtulması olup fizyolojik bir sürece verilen isimdir. Doğum sonrası anne birkaç saat içerisinde normal aktivitesine geri dönebilir. Kısa süre sonra sütü geleceği için emzirmeye başlayabilir. Normal doğumun bebek açısından avantajına bakılırsa, doğum sırasında sıkışıp büzülen akciğerlerin soluk alıp vermeye daha hazırlıklı olmasıdır.

sezaryan doğum
sezaryan doğum

Her ne kadar avantajları bulunsa da bazı açılardan dezavantajları da bulunur. Doğumun nasıl ilerleyeceği önceden kestirilemediği için başlangıç için normal ilerleyen doğum ani olarak problemli bir hale dönüşebilir. Yavaşlayan veya duraklayan doğum sırasında bebeğin zeka ve motor gelişimde ciddi ve kalıcı hasarlar oluşabilir. Siz de tüm hamilelik ve doğuma dair sorularınız için Gebelik ve Annelik sitesine başvurabilirsiniz. Siteye ayrıca http://www.gebelikveannelik.com/normal-dogum-nedir adresinden de ulaşarak normal doğum ve daha fazlası için bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu