Gebelik

Ne Zaman Jinekologa Gidilmeli?

Kadınların pek çok kısmı kendine ne kadar fazla dikkat ettiğini söylese de jinekolog konusu açıldığı zaman kendisini rahatsız hisseder. Halbuki belirli dönemlerde ya da sorunlarda çözümün mutlaka bu konuda uzman olan kişiler tarafından incelenmesi gerekiyor. Ancak bazı kadınlar hangi zaman jinekologa gitmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi değil.

Ne Zaman Jinekologa Gidilmeli?
Ne Zaman Jinekologa Gidilmeli?

 

Jinekolog Muayenesi Gerektiren Durumlar

 

Kasıklarda ani ve sürekli oluşan şiddetli ağrılar, önceki dönemlerde olmasa bile daha sonradan oluşan adet ağrıları, genital bölgede oluşan siğiller, vajinal akıntılar, adet düzensizliği, adet görememe durumlarında kadınların hiç vakit geçirmeden jinekolog ile görüşmesi gerekiyor. Aksi bir durumda ne kadar istenirse istensin çözüm tek başına bulunamayacak ve kadınlar bu sorunları ile çok uzun süreler boyunca mücadele etmek zorunda kalacaktır. Ayrıca bu sorunların dışında kadınların belirli aralıklarla meme kanseri konusunda önlem alması gerekiyor.

Ne Zaman Jinekologa Gidilmeli?
Ne Zaman Jinekologa Gidilmeli?

 

Ayrıca özellikle de evliliğin ilk dönemlerinde gebe kalmak istemeye kadınların mutlaka jinekolog ile görüşerek ona özgü bir doğum kontrol yöntemi geliştirmeleri gerekiyor. Çünkü pek çok kadın bilinçsiz bir şekilde doğum kontrol yöntemleri arasından seçim yapıyor ve bu durumda da kendi hormonal dengelerini bozuyor. Bunu engellemek adına hangi doğum kontrol yönteminin seçileceğine eczane ile birlikte değil konusunda uzman bir jinekolog yardımı alınması gerekiyor. Böylece kadınlar gönül rahatlığı ile jinekolog tarafından verilecek olan ilaçları kullanmış olacaklar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu