Dekorasyon

Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir? Bir evin ana hatlarını oluşturan en önemli yapı, hiç şüphesiz evdeki oturma grubu yani koltuklarımızdır. Ancak koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler çok önemlidir. Gelişigüzel koltuk seçimi yaparsanız, sonradan pişman olma ihtimaliniz çok fazla.

Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir? Kullandığımız koltuk seçimini, en başta koltuğu koyacağımız yerin alanına göre belirlemeliyiz. Eğer oturma odası alanımız dar ise,  köşe koltuk takımlarını tercih edebiliriz. Köşe koltuk takımlarının da kendi içerisinde şekillendiklerini görüyoruz.  Yani, daha kısa boyutta olanı, L şeklinde olanı, berjerli olanı,  sandıklı olanı gibi.  Bunun için, koltukların odadaki duruş şekli de koltukların rahatlığı kadar önemlidir.

Koltuk Seçimi ve Koltuğun Yapısı

Koltuk seçimi ve koltuğun yapısı, özellikle de hanımların karar verme noktasında zorlandığı en önemli dekorasyon işlemidir.  Çünkü seçilecek koltuğun kumaşı ve yüzeyi, koltuk üzerinde yapılacak olan temizliğin niteliğini belirler.  Bu yüzden artık nano teknolojinin de oldukça geliştiği günümüzde kolay temizlenebilir kumaşlar, leke tutmayan yüzeyler ön plana çıkmıştır. Bu seçeneklere dikkat ederek koltuk seçimi yapılmalıdır.

Koltuk seçimi için bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada, koltukların yerden yüksekliğidir. Mutlaka seçeceğiniz koltuğun yerden yüksek olmasına dikkat ediniz.  Yerden yüksek olmayan koltukların alt taraflarının temizlenmesi son derece zordur.  Her seferinde koltuğu öne çekmeniz gerekir.  Yeni nesil koltuklarda ise artık bu durum neredeyse ortadan kaldırılmıştır.

Koltuk seçimi için yaşanan kararsızlıklardan biri de renk seçimidir.  Çünkü yapılan renk seçimi odanın havasını da doğrudan değiştireceğinden, en doğru renk seçilerek karar verilmelidir. Seçeceğimiz koltuk takımı, evin içyapısına ve odadaki diğer eşyalara mutlaka uyum sağlamalıdır.

Koltuk takımının renginin seçilmesinde aykırı ve pastel renklerin kullanılması, odadaki bir eşya değişiminde uyumsuzluğu ortaya çıkarabilir. Bunun için de koltuk seçiminde her eşya ile uyum sağlayacak renkler seçmenizde fayda var. Bulunduğunuz oda ve odanın atmosferini belirleyecek en önemli faktör, alacağınız koltuk takımıdır. Rengi ve yüzey yapısı kadar rahatlığı ve minder sayısı da son derece önemlidir. Her koltuk takımının minderleri farklı renklerde ve rahatlıkta olabilmektedir. İyi düşünüp doğru karar vermekte fayda var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu