Sağlık

Kızlık Zarı Tamiri (Himenoplasti)

Kızlık zarı kalın kenarlı ve bol damarlı bir yapıda olduğundan dolayı her bayanda farklı bir yapıda olmaktadır. Kızlık zarı ilk ilişkide yırtılmaktadır. Bundan sonra eski halini alması oldukça zordur. Bu nedenle kızlık zarı tamiri için bir operasyon yapılması gerekmektedir. Alanında uzman kişi tarafından kızlık zarı tamiri yapılması salık açısından oldukça önemlidir. Kızlık zarı her bayanda farklı olduğundan dolayı bazılarında çok kalın ve bazılarında çok ince olmaktadır. İnce olanlarda hiç beklenmedik bir şekilde bile yırtılma meydana gelebilmektedir.

Kızlık Zarı Tamirini Kimler Yapabilir?

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkide zarar görmekte ve tekrar eski halini alması oldukça zordur. Bu nedenle bir müdahale yapılması gerekmektedir. Kızlık zarı tamirinin alanında uzman kişiler tarafından yapılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Kızlık zarı tamiri yalnıza bir jinekolog tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarı onarımı yapıldığı sadece bir jinekolog tarafından veya uzman bir cerrah tarafından anlaşılmaktadır. Kızlık zarı kalın veya ince olabilmektedir. Kalın olanlarında ise lokal bir anestezi ile zar açılabilmektedir. Kızlık zarı tamir edildikten sonra ilişkiye girdiğiniz kişi onarım yapıldığını kesinlikle anlamaz.

Kızlık Zarı Ne Zaman Kanar?

Kızlık zarı ilk ilişkiye girildiği zaman kanamaktadır. Bunun yanı sıra kızlık zarının yapısı her bireyde farklı olduğundan dolayı ince olan zaralar darbe aldığı zaman da yırtılıp kanamaktadır. Kızlık zarı ilk ilişkide yırtıldığından dolayı kanama gerçekleşmektedir. Kızlık zarının yapısına göre ağrı ve kanama şiddetlenmektedir. Yırtılma fazla olması durumunda ise kanama durdurulamıyorsa bir hekime başvurulması oldukça önemlidir. Kızlık zarı diktirme 18 yaşından küçük bireylere aile izni dışında kesinlikle yapılamamaktadır. Kızlık zarı tamirini uzman birsinin yapması sağlık açısından herhangi bir sorun oluşmaması için oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu