Gebelik

Hamileyken Salam Sosis Yenilebilir mi?

Hamilelerin hamilelik sürecinde beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Normalde de tüketilmemesi gereken gıdaları hamilelik sürecinde tüketilmesi sağlık açısından daha fazla soruna sebep olabilir. Bu ürünlerin başında gelen salam sosis tüketimi günlük hayatta çok fazla tüketilmesinden dolayı hamilelik sürecinde de tüketilmeye devam ediyor.

Sürekli tüketilmemesi gereken gıdalar olarak bahsedilen salam ve sosis bu yüzden hamile insanların da dikkat etmeye çalıştıkları gıdalar arasında. Fakat hamilelerin hamilelik sürecinde aşermeleri hamileler tarafından da “Aşerdiğim zaman salam sosis yiyebilir miyim?” sorusunu sıkça karşımıza çıkarıyor.

İşlenmiş etin risk faktörlerinden biri de bazı bakteri ve mikroorganizmaları barındırma olasılığının çok yüksek olmasıdır. Etin de tüketileceği zaman doğru derece de pişirilmiş olup o şekilde tüketilmesi gerekir. Etin yeterli miktarda pişmemesinden dolayı bazı sorunlar çıkabilir. Hamile kadınların çok sık olmadığı sürece aşerdikleri zaman salam ve sosis tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelikte Bakteriyel Zehirlenme

Hamilelikte bakteriyel zehirlenme bulaşma riski listeria gibi bazı bakteriyel organizmalar yüzünden meydana gelebilir. Bu bakteri taze veya yapay bir kimyasal koruyucu madde içeren eylerse sıklıkla karşımıza çıkar.

Salam ve sosis ile beraber baharatın da sıklıkla kullanılması riski de var. Birçok hamilenin hamilelik sürecinde baharatlara olan duyarlılığını arttırır. Baharat kullanımı şişkinliğe ve gaza sebep olabilir. Bu sorunlarda hamilelik sürecinde hemen hemen tüm kadınların ortak sorunudur.

Salam ve sosis gibi gıdalar içerisinde nitrik ve nitrat tuzlarını bolca içerir. Bu tuzlar salam ve sosis gibi gıdaların parlak görünümde olmasını sağlıyor. Bu gıdalar hamile bayanlar İçin çok risk taşıyabilir. Düşük ve erken Doğum gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden de hamilelerin tüketmemesi gereken gıdalardandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu