Sağlık

Kanımız Kırmızı Olduğu Halde Damarlarımız Neden Mavi Gözükür?

Gerçekte kan damarlarımızın ve kanımızın rengi kırmızı renkli olmasına rağmen cildimizin üzerinde damarlarımız mavi ve mor renklerde gözükmektedir. Bunun nedeni düşünüldüğünde oldukça karmaşık bir yapı karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi gözlerimiz ve ışıkla ilgilidir.

Kan Damarlarının Mavi Ve Mor Renklerde Görünmesi

Bu duruma inanmayan kişiler doktora giderek kan damarlarının ve kanın rengini sorduğunda ikisinin de kırmızı olduğuna dair cevaplar alacaktır. Cildimiz üzerinde görünen ve cildimize yakın bulunan kan damarlarının mavi ve mor renklerde görünmesi sebebi gözlerimizdeki renk algılama refleksi yüzündendir.

Her ne kadar kan ve kan damarlarımızın yapısı biyoloji ile ilgili olsa da vücudumuza temas ederek mavi renkte damarlarımızı görmemizi sağlayan durumu fizik bilimi ile açıklamak mümkündür.

Bilindiği gibi ışık içerisinde bütün ana renkleri barındırmakta ve farklı ısı ve şiddette olan dalga boylarına ayrılmaktadır. Farklı renkler yine birbirinden farklı şiddet ve ölçülebilir dalga boylarına sahip bulunmaktadır. Doğada yer alan eklembacaklılar ve böceklerin birçoğu kızılötesi ışınları algılayabilmesine rağmen gözlerimiz kızılötesi ve morötesi aralığındaki ışık dalgalarını algılayamaz. Kan damarlarımızdaki bu durum ise göremediklerimiz ile değil gördüklerimiz ile alakalıdır.

En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı 700 nanometre  ve en kısa dalga boyuna sahip olan mor 400 nanometre boyundadır. İnsan gözü tarafından algılanan tüm renkler 700 ile 400 nanometre arasında yer almaktadır. İnsan gözü bir nesneye baktığında ona göre büyümesini sağlayan şey nesnenin diğer renkleri emerek yalnızca kendi rengine ait dalga boyunu yansıtmaktadır. Damarların rengini anlamak için ışığın diğer nesnelerde ki gibi cildimize çarpması gerekmektedir ama kan damarlarının rengi kırmızı iken neden kırmızı olarak göremediğimiz konusu oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğu için kafa karıştırmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu