Gebelik

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilite Tedavisi 

 

Günümüzde infertilite tedavisi eski dönemlerdekine göre çok daha kolay ve etkili şekilde yapılmaktadır. Kısırlığın sadece kadın hastalığı olduğu gibi bir yanlış bilginin artık düzelmiş olmasıyla, infertilitekonusunda sıkıntı çeken çiftler artık kısa sürede çocuk sahibi olabilmektedir. Sorunun belirlenmesi aşamasıyla uygun tedavinin yapılması, çiftlerde evlilik psikolojisi olarak olumlu etkiler sağlamaktadır.

İnfertilitenin Psikolojiye Etkisi ve İnfertilite Tedavisi

Evliliklerde çocuk sahibi olabilme çalışmalarının sonuçsuz kalması, anne ve baba adaylarının psikolojilerini derinden etkilemektedir. Üreme konusu gündeme geldiğinde her iki tarafta kendinden her zaman emin bir tavır sergilemektedir. Bu durumda evliliklerde ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Oysa veriler, erkek infertiliteoranını %35-40, kadın infertilite oranının da %45-50 civarlarında olduğunu kanıtlamaktadır. Her iki çiftin infertilite sorunu yaşaması durumu %30 civarındadır. Tedavi için konunun uzmanı hekimlere mutlaka erkek ve kadının birlikte başvurması ve tüm istenilen testleri eksiksiz yaptırmaları, en uyguninfertilite tedavisi için oldukça önemlidir.

Tedavi Aşamaları ve Sonuçları

Tedavi Aşamaları ve Sonuçları

            İnfertilite sorunu için yapılan testler sonucunda, sebebin bulunması ve zaman kaybetmeden tedavilere başlanması gerekmektedir. Tedavilerin erkek ve kadın sorunlarına yönelik farklılıklar içermesi gayet normaldir. Birinde cerrahi diğerinde ise basit ilaç uygulamaları infertilite tedavisi için uygun teknikler olabilmektedir. Kadın infertilitesorunları için yumurtalık, rahim ve benzer bölgelerdeki kistik oluşumların ve tüplerdeki tıkanıklık sorunları adına cerrahi uygulamalar yapılabilir. Erkeklerde ise sperm kanallarındaki tıkanıklıklar ve Varikosel hastalıkları için cerrahi uygulamalar başarılı bir gebelik için yeterli olabilir. Hormonal sorunlar için ilaç tedavileri ve hormonlar ile adet düzeni takibi, sperm kalitesin arttırılması, yumurta ve sperm üretimine etki eden diğer hastalıkların tedavileri gebelik için yeterli olabilmektedir.

İnfertilite Tedavisi İçin Diğer Uygulamalar

Cerrahi ve ilaç uygulamalarının yanında aşılama ve tüp bebek uygulamaları gebelik için oldukça etkili infertilite tedavi yöntemleridir. Aşılamada, erkek spermlerindeki kalite arttırılarak anneye enjekte edilir ve normale yakın bir döllenme sağlanır. Tüp bebek uygulamasında ise erkeklerden sperm, kadınlardan yumurta alınır, laboratuar ortamında kaliteleri arttırılır, anne rahmine yerleştirilir ve gebelik sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu