Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN İLK AY BAKIMI

İKİZ BEBEKLERİN İLK AY BAKIMI

 

1) Vücut Isısı: İkiz bebeklerin, dünyaya geldikten sonra vücut ısısı açısından sorun yaşama riski diğer bebeklere oranla daha fazladır. Vücut ısısının yeni doğan bebekler için önemli olduğu düşünüldüğü zaman ikiz bebekler için bu konuya daha çok özen gösterilmelidir. İkiz bebeklerin anne ile tensel temas ağlaması, oda sıcaklığının devamlı 22 derecede tutulması, ikiz bebeklerin vücudunda ısı kaybı varsa sıcak örtü ile sarılması, yatarken üstlerinin örtülmesi ikiz bebeklerin vücut ısısını sağlamak açısından önemlidir.

İKİZ BEBEKLERİN İLK AY BAKIMI

 

2) Göbek Bakımı: İkiz bebeklerin göbek kordon bağının kanama ve enfeksiyon yapıp yapmadığının tespiti için sıklıkla kontrol edilmesi gerekmektedir. Göbeğin etrafında kızarma meydana gelmesi, göbek kordon bağının kötü koku yapması ve akıntı oluşması enfeksiyon olduğuna dair belirtilerdir. Ayrıca bebek bezinin, göbek kordon bağının üzerine gelmemesine dikkat edilmelidir.

 

 

İKİZ BEBEKLERİN GİYİMİ

 

3) İKİZ BEBEKLERİN GİYİMİ: İkiz bebekler için kullanılacak iç çamaşırları direkt tene temas ettiği için 0 pamuk olmalıdır. Ayrıca ikiz bebeklerin elbiseleri suyu rahat emebilen, ipek, yün ve naylon içermeyen ve vücudu tahriş etmeyecek yumuşak özelliklerde olmalıdır. Ayrıca elbiseler kullanılmadan önce mutlaka parfüm içermeyen deterjanlarla yıkanmalıdır.

 

 

İKİZ BEBEKLERİN BANYOSU:

 

4) İKİZ BEBEKLERİN BANYOSU: İkiz bebekler için banyo suyu sıcaklığının derecesi vücut ısı derecesi ile aynı olmalıdır. Dirsek suya değdiği zaman ne sıcak ne soğuksa vücut ısı derecesi suda da yakalanmış demektir. İkiz bebekler, liflenirken hafifçe liflenmeli, başları kesinlikle suya daldırılmamalı ve banyo bittikten sonra hemen havluya sarılarak, pişik oluşmaması için vakit kaybetmeden kurulanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu