Yaşam

  İKİZLERİN ÇOCUK GELİŞİMİ

  İKİZLERİN ÇOCUK GELİŞİMİ


İkizlerin çocuk  gelişimi birçok kişinin ilgisini çektiği gibi bilim adamlarının da ilgisini çekmiştir. Bilim adamları ikizler ilgili bir çok araştırma yaparak neler hissettiğini anlamaya çalışmışlardır.  iki bebeğin fiziksel özelliği  birbirine tıpatıp benzeyen bebeklerin karakterlerin birbirine benzediği  kanıtlamıştır.
İkizlerin çocuk  gelişimi süresince en dikkat edilen öge birbirlerinden ayırmak ve tek birey olarak algılamaktır. Eskiden ikiz bebekleri birbirini kıskanmasın diye aynı giydirirler, aynı saç modeller yaptırırlar ve aynı okullara gönderilerdi. Ama son yıllarda çocuk psikologları  onları ayırmak, ayrı elbiseler giydirmek, farklı seçimlerine saygı duymak ve onları kıyaslamayın.  İkiz bebekleri ayrı giydirerek ayrı kavramını onların beynine yerleştire bilirsiniz onlarında kafasının karışmasına engel olursunuz. Genellikle anne babalar zeki olan bebeğe yönelir ve onun gelişimi için uğraşılar diğer bebek ise onu kıskanarak büyür ve kendine güvensiz bir birey olur. İkizlerinize aynı sevgiyi ve özeni göstermeniz lazım
İkizleri çocuk gelişimi birbirlerinden ayırmakla başlar. İkizler okul dönemine geldiğine ayırmakta ısrarcı olmayın çünkü ikizlerin bağısı evli çiftlerden bile daha kuvvetlidir siz sadece önerin isterlerse ayrın. İkiz olmanın pozitif ve negatif yönleri vardır. Pozitif yönleri: hiçbir zaman yalnız kalmama, daima iletişim kuracak bir kardeş bulma, birbirini kolay koruma, değişik ortamlarda hemen uyum sağlama, sorun çözme yönlerinin kuvvetli olması. Negatif yönleri: sürekli kıyaslanma, bağımsız olamam, ayrılırken güçlük geçme,  herkesin aynı olduğunu düşünüp sadece birinin fikrini alması, birlikte tam kişilik sergilerken yalnızken yarım kalma hissi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu