Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN İKİNCİ AYDA BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

İKİNCİ AYDA BESLENME

            İkiz bebeklerin annesi, bir işte çalışmıyorsa ve anne sütü de yeterliyse ikiz bebekler için en doğru beslenme yolu emzirmedir.

Günümüzde yaşam zorlukları artık annelerinde çalışmasını zorunlu hale getirdiğinden dolayı bebekleri tamamen emzirme yöntemiyle beslemek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu tip durumlarda çoğu anne artık göğsünü süt sağma pompasıyla sağmakta ve elde ettiği anne sütünü derin dondurucuda saklayarak ihtiyaç halinde kullanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise anne sütü kesinlikle 4 saatten fazla oda sıcaklığında kalmamalıdır.

İKİNCİ AYDA BESLENME

 

 

İkiz bebekler için anne sütü çoğu zaman yetersiz kaldığından dolayı ikiz bebeklere mama takviyesi verilmektedir. Bunun içinde daha çok çabuk hazırlanmasından dolayı kullanıma hazır mamalar tercih edilmektedir. Ancak bu mamaların pahalı olmasından dolayı aile bütçesine ağır bir yükü olmaktadır.

 

 

 

İKİNCİ AYDA BESLENME

Piyasada yer alan hiçbir mamanın anne sütü kadar besleyici olmadığı her zaman akılda tutulmamalı ve ikiz bebekler mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmeli, anne sütünün yetmediği yerde ikiz bebeklere mama takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca mama takviyesinde ikiz bebeklerin karnının doyup doymadığını veya çok mu yediğini tam olarak hiçbir zaman anlayamazsınız. Ama emzirme yönteminde bebek karnı doyduğu anda emmeyi bıraktığından karnının doyduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

İKİNCİ AYDA BESLENME

Ayrıca ikiz bebekler için 10–12 biberon kadar dondurucuda anne sütü saklamak faydalı olacaktır. Çünkü anne emzirme döneminde hastalanabilir ve ilaç kullanabilir. Böyle bir dönemde yedeklemiş olduğunuz bu anne sütlerini kullanabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu