Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN DÖRDÜNCÜ AYDA DOKTOR BAKIMLARI NASIL OLMALIDIR?

İKİZ BEBEKLERİN DÖRDÜNCÜ AYDA DOKTOR BAKIMLARI

   Her doktorun hastasına yaklaşımı farklıdır. Bu ikiz bebeklerin doktor kontrolü içinde geçerlidir. İkiz bebekleri doktor kontrolü için hastaneye götürdüğünüz zaman ikizlerin doktoru bebeğin hem annesiyle hem de ailenin diğer bireyleriyle iletişim açısından bir sorunu olup olmadığını size soracaktır. 

İkiz bebekleri doktor kontrolü

 

 

 

İkiz bebeklerin emmesinde ve ek gıdaya başlamış iseniz ek gıda alımında bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını, gündüz ve gece uyku düzenlerinin nasıl olduğunu, ikiz bebeklerin gelişiminde göze çarpan bir sıkıntı olup olmadığı yönünde doktorunuz sizden bir takım bilgiler alacaktır.

 

 

İkiz bebekleri doktor kontrolü

İkiz bebeklerin dördüncü ay doktor kontrolünde doktorunuz bebeklerin boyunu ve baş çevresini ölçecek, ağırlığını tartacak ve bunu bebeklerin gelişim çizelgesinin ilgili kısmına yazacaktır. Ayrıca daha önce doktor kontrollerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmışsa doktorunuz bunlarla ilgili gerekli muayeneleri yaptıktan sonra bu ay için gerekli olan fiziki muayeneleri de yapacaktır. Ayrıca dördüncü ay doktor kontrolü ile ikiz bebeklerin el becerileri, duyma ve görme kabiliyetleri ve sosyal etkileşim becerileri hakkında değerlendirmeler yapılır.

 

Dördüncü ay doktor kontrolü

Dördüncü ay doktor kontrolü esnasında ikizlerin sağlıklarında herhangi bir problem ile karşılaşılmazsa DTB (Difteri – Tetanos – Boğmaca), OPV (Çocuk Felci), HİB ve Hepatit-B aşıları uygulanır. Ayrıca ikizler sadece anne sütü ile beslenmeye devam ediyorsa D vitamini ve flor desteği hakkında doktorunuz sizi bilgilendirir. İkizlerin ek gıdaya nasıl geçeceğini doktorunuz size ayrıntılı bir şekilde anlatır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu