Gebelik

İKİZ BEBEKLERDE HAMİLELİK SÜRECİ NASIL İŞLER?

İKİZ BEBEKLERDE HAMİLELİK SÜRECİ NASIL İŞLER?

            Her kadın ikiz bebek sahibi olacağını öğrendiği anda şok geçirebilir. Bu çok normal bir şeydir. İkiz bebekler, hamileliğin ilk sürecinde oldukça hızlı gelişir. İkiz bebeklerin dört ile sekiz hafta arasında karaciğeri, böbrekleri, üreme organları, mesanesi, omurgası ve kalbi oluşmaya ve gelişmeye başlar. İkiz bebeklerin kalbinin sesini dört ile sekiz hafta arasında ultrason ile dinleyebilirsiniz. İkiz bebekgebeliğinin ilk sekiz haftasında annenin iştahında büyük bir artış olabilir. Bu durum normal olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. İkiz bebekgebeliğinin ilk sekiz haftasında annenin tansiyonu, fiziki durumu, idrar ve kan değerleri takip edilir. Ayrıca aile öyküsü ile ilgili anneye bir anket uygulanır.

İkiz bebekler

 

 

İkiz bebekler, sekiz ile on ikinci hafta arasında embriyo gelişimlerini tamamlamış olacaklardır. İkiz bebeklerin sekiz ile on ikinci hafta arasında bağırsak ve diğer organları da hızla gelişme gösterir.İkiz bebek hamileliğinde anne sekiz ile on ikinci hafta arasında aş erebilir. Ayrıca yemek kokusu gibi kokulara karşı duyarlı hale gelebilir. Bu dönemde diş etleri hassalaştığı için kanamalar olabilir.

 

 

 

 

 

 

İkiz bebekler

 

 

Sekiz ile on ikinci hafta arasında annenin kilo alıp almadığı veya kilo kaybedip kaybetmediği, kan basıncı, nabız ve solunum hızları ve fetal kalp atışı olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca kan ve şeker değerleri tespit edilir. Bakteri olup olmadığını tespit etmek için idrar testleri uygulanır.

 

 

 

İkiz bebekler

İkiz bebekler, on ikinci ile on altıncı hafta arasında fetüs gelişimine geçerler. On altıncı hafta ile yirminci hafta arasında ikiz bebekler, hızla gelişimlerini sürdürürler. Bu dönemde annenin yoğun uyku halleri ve baş ağrısı olabilir. Ayrıca annenin ayaklarında şişlik görülebilir.İkiz bebekler, otuz altıncı haftaya kadar gelişimlerini aşama aşama sürdürürler. Annenin işi ise hamilelik süreci ilerledikçe zorlaşmaktadır. Otuz altıncı haftaya gelindiğinde ise hem anneyi hem de babayı artık doğum heyecanı sarmıştır. Bu heyecan geçmişteki zorlu sürecin izlerini tamamen yok eder. İkiz bebeklerin doğumunda yapılacaklar tek bebeklere göre farklı değildir. Tek fark anne ve baba her şeyi tek yapmak yerine çift yapmak zorundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu