Sağlık

Horlamayı Önlemenin Kolay Yolu

 

Bir uyku rahatsızlığı olan horlama kişilerin çevresindekileri oldukça rahatsız ederek, rahat bir uyku sağlamalarını engeller.

Horlamanın Nedenleri

İnsanlar horlamanın nedenleri konusunda bilgi sahibi olarak bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışır. Horlama gece uyku esnasında alınan nefesin boğazın arka tarafındaki yumuşak ses tellerine çarpmasıdır. Horlama genellikle yaşlanma ile birlikte ortaya çıkar. Ayrıca aşırı alkol tüketimi, yorgunluk, obezite ya da grip gibi sorunları olan kişilerde daha yaygın bir şekilde görülür.

Horlama nedeni ile çevresindekileri oldukça rahatsız eden kişiler, basit birkaç uygulama ile bu sorundan kurtulabilir.

Horlamanın Önlenmesinde Uygulanacak Yöntemler

  • Horlamayı önlemenin en kolay yolu yatış şeklinin değiştirilmesidir. Çünkü horlama genellikle sırt üstü yatma esnasında oluşur. Bu nedenle de yanınızdaki kişinin horlamasından rahatsız iseniz, onu yan yatar bir pozisyona getirmelisiniz. Horlamanın önlenmesi noktasında bu yatış şekli son derece önemlidir.
  • Horlama en yaygın şekilde aşırı kilolu kişilerde görülür. Bu nedenle de aşırı kilo sahibi olan kişiler diyetisyen yardımı ve spor aracılığı ile fazla kilolarından kurtulmaya çalışmalıdır. Kilo verme horlamanın ortadan kalkması noktasında oldukça işe yarar bir çözüm sunar.
  • Eczanelerde ve pek çok markette satılan burun şeritleri, horlamanın önlenmesinde önemli bir rol oynar. Burun şeritleri sayesinde daha kolay nefes alabilirsiniz. Bu durum da horlamanıza bir engel teşkil eder.
  • Horlamayı kolay bir şekilde önlemenin bir yolu da yastık değişikliği yapmaktır. Piyasada bulunan horlama yastıkları sorunun çözümü noktasında size ciddi fayda sağlar. Bunun için yapmanız gereken bu yastıklardan edinmektir. Ayrıca yüksek yastıkta uyumak da horlamanın ortadan kalkması noktasında son derece önemli bir çözüm yolu sunar. Çene bantları sayesinde ağzı kapalı tutmak da horlamayı ortadan kaldırma konusunda yardımcı olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu