Sağlık

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç suyu içerisinde yer alan yüksek miktarda bulunan beta-karaten, vitaminler ve potasyum içermektedir. Şimdi havuç suyunun faydalarına yazımızda bir göz atalım.

Kolesterol dosyu

Havuç suyunun içerisinde bulunan potasyum miktarı sayesinde kolesterol seviyelerinin düşürülmesini sağlamaktadır. Havuç suyu özellikle karaciğer üzerinde yer alan yağları azaltmasından dolayı karaciğer için de faydalı bir üründür. Potasyum ile birlikte, manganez ve magnezyum miktarları kan şekeri seviyesini dengelemektedir.

Vücut Yenileme

Havuç suyunun içerisinde bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı özelliği yer almaktadır.

Kanser Önleyici

Havuç suyu kanser karşıtı görev görmektedir. Havuç suyunun içerisinde bulunan karotenoyidlerin daha fazla alınması durumunda prostat, kolon ya da göğüs kanseri görülme riskini düşürmektedir.

Cilde Faydası

Potasyum, cilt üzerinde yer alan kuruluğun önlenmesine ve lekelerin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bununla beraber cildin nemini korumasını da sağlamaktadır.

Havuç suyu, temel yağlar konusunda son derece zengin olduğu için cilt üzerinde akneden korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Hamilelik Öncesi Yararı

Hamilelik süreci içerisinde havuç suyu tüketme göğüs içerisinde yer alan sütün A Vitamini konusunda zenginleşmesini sağlayarak kalitesini yükselmektedir. A Vitamini’nin hücre büyümesine yardımcı olası fetüsün büyümesi için gerekli bir konudur.

Hamileliğin son 3 ayı içerisinde havuç suyu tüketimi enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Havuç suyu ayrıca son derece zengin bir kalsiyum kaynağı olarak yer almaktadır.

Kilo Vermeye Etkisi

Havuç suyu besleyici ve az kalorili bir içecek olması nedeniyle diyet gerçekleştiren insanlar tarafından tercih edilmektedir. İçeriğinde bulunan doğal şekerler nedeniyle şeker ilave etme ihtiyacı duyulmamakta ve tadı da son derece güzeldir.

Havuç suyunun içerisinde bulunan fosfor kasların iyi bir şekilde inşa edilmesini, onarılmasını ve korunmasını sağlamaktadır. A Vitamini ise vücudun iyileşmesine ve kasların gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu