Gebelik

Hamilelik

Hamilelik, bir kadın için yaşamın mucizesini hissettiği en özel anlardan olmakla birlikte, aynı zamanda duygusal iniş çıkışları ile endişe verici dönemlerinden biridir. İlk fark edildiği andan itibaren içinde bir yaşamın var olduğunu hissetmek ve onu büyütme sevinci, kendi sağlığı ile birlikte bebeğin sağlığı ile ilgili duyulan yoğun kaygılar gibi iç içe geçmiş duygu geçişleri anne adayını ele geçirecektir. Tabi ki istenilen ya da planlanmayan hamileliklere göre değişkenlik gösterecek olan bu duygular, planlanmamış hamileliğin ilk devresinde büyük bir şaşkınlık olarak ortaya çıkması da olasıdır.

Hamilelik
Hamilelik

Aile bireyleri ve yakın çevre ile paylaşılan hamilelik haberi sonrasında ise etraftakilerin anne adayına yardımcı olmak üzere iyi niyetli yoğun ilgi ve önerileri anne adayını daha fazla endişeye sevk edebilir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan genç bir anne adayı için önemli olan hamileliğin doğal bir akış içinde sağlıklı, stressiz ve rahat geçmesidir.

Hamilelik
Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Dikkate Alınması Gerekenler

Hamileliğin ilk evresinden itibaren uzman doktorun kontrolü altında ve tavsiyelerine uygun olarak davranmak önemlidir. Bebeğin doğru gelişimi ve annenin sağlığı için yapılması gerekenleri detaylı biçimde anne ve baba adayına anlatacak olan doktor, gerekli önerilerde bulunacaktır. Aile büyükleri ya da yakın çevreden yapılan telkinler önemli olmakla birlikte çoğu zaman hamilelik dönemi içinde anne adayını yanlışa sevk eden öneriler de olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle beslenme, dinlenme, ilaç ya da vitamin kullanımı gibi her türlü detay için öncelikli olan uzman doktorun tavsiyeleri olmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu