Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik Süreci: Bebeğinizi ve Sizi Neler Bekliyor?

Anne adaylarının gebelik dönemi ve bebeğin gelişimi her hafta farklı seyreder. Günden güne büyüyen ve gelişimini tamamlayan bebeğin ilk 6 hafta da organları gelişir ve hareket etmeye başlar. Anne adayı bunu hissedemese de ultrason ile görmek mümkündür. Bebekte ilk 6 hafta da oluşan ilk organ kalptir ve yine ultrason yardımı ile bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bunun yanı sıra bebeğin parmakları da tomurcuklanmaya bu dönemde başlar.

Hafta Hafta Hamilelik Süreci: Bebeğinizi ve Sizi Neler Bekliyor?Hafta Hafta Hamilelik Süreci: Bebeğinizi ve Sizi Neler Bekliyor?
Hafta Hafta Hamilelik Süreci: Bebeğinizi ve Sizi Neler Bekliyor?
  1. ve 8. Hafta anne adayının en zor dönemlerinden biridir. Çünkü bu dönemde anne adayı sık sık kusma, idrara çıkma ve karın ağrıları ile karşı karşıya kalır. Bu dönem de yapılacak olan genel taramalar hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Çünkü yapılacak olan taramalar bebeğin genetik gelişiminde herhangi bir sorun olup olmadığını ortaya koyar.

Hamileliğin En Eğlenceli Haftaları

İlk 13 haftadan sonra anne nerdeyse sıkıntıların çoğunu atlatmış olur ve anne karnındaki bebekte artık tamamen bir insan görünümünü kazanmıştır. Bebeğin gelişimi hızla devam ederken annenin şikâyet ettiği tüm sorunlar hızla son bulur ve anneye hamileliğin tadını çıkarmak kalır. 18. Haftaya kadar hamilelik eğlenceli devam etse de bundan sonra kilo almamaya dikkat etmek gerekir.

Hafta Hafta Hamilelik Süreci: Bebeğinizi ve Sizi Neler Bekliyor?
Hafta Hafta Hamilelik Süreci: Bebeğinizi ve Sizi Neler Bekliyor?

Hamileliğin son döneminin ilk haftası olan 27. Hafta anne için yine zor bir dönemin habercisidir. Bu dönem de anne artık kendini doğuma hazırlamalıdır. Bebek bu dönemde gelişimini tamamlamış olarak doğumu beklemektedir. Bebek bu dönemde her gün 20-30 gram alarak hızla büyür. Bebeğin yanı sıra anne adayında doğumun yaklaşması nedeniyle cinsel isteksizlik, bel ağrıları gibi sorunlar meydana gelir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu