Güzellik

Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazın gelmesiyle birlikte tatil planları da hız kazanmaya başladı. Hepimizi tatil telaşı sardı. Tatil denilince akla gelen ilk şey tabi ki güneş ve deniz. Ancak güneş ışınlarının vücuda verdiği zararlar artık bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Kısa vadede ciddi yanıklardan uzun vadede cilt kanserine değin uzanan bu olumsuz etkilere karşı mutlaka önlem almalıyız güneşe çıkmadan önce.

Cildinizi Tanıyıp Ona Göre Güneş Ürünleri Seçmelisiniz

Güneşin zararlı ışınlarına karşı doğru şekilde önlem alabilmenin yolu doğru ürünler kullanmaktan geçiyor. Bunun için de cildinizi tanımalı ve ihtiyaçlarına uygun güneş ürünlerini tercih etmelisiniz. Kozmetik markaları her cilt tipine ve ihtiyacına uygun özel olarak formüle edilmiş güneş ürünleri üretiyor. Bu nedenle cildiniz için gerekli özelliklere sahip ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Güneşe İlk Çıkışınızda Mutlaka Koruma Faktörlü Güneş Ürünlerini Tercih Etmelisiniz

Uzun kış ayları boyunca güneşten uzak kalan cildinizin güneşe çıkarken korunması çok önemli. Bu nedenle güneşe ilk çıkışınızda mutlaka koruma faktörlü güneş ürünlerini tercih etmelisiniz. Markaların farklı cilt tipleri için ürettiği farklı koruma faktörlerine sahip güneş kremi ya da güneş losyonu ürünleri sayesinde cildiniz hem güneşin zararlı ışınlarından hem de yakıcı etkisinden korunacaktır. Ayrıca bu ürünlerin kalıcı bronzluk için de yarar sağladığını eklemeliyiz.

Kaç faktörlü güneş kremi ya da losyonu seçeceğinize karar verirken en önemli etken ten renginiz. Zira esmer tenler güneşe karşı daha dayanıklıyken beyaz tenlerin dayanıklılığının çok daha düşük olduğu biliniyor. Dolayısıyla esmerler daha düşük faktörlü ürünlerle ciltlerini koruyabilirken beyaz tenlilerin tercihlerini yüksek koruma faktörlü ürünlerden yana kullanması gerekiyor.

Dünyanın cilt konusunda en önemli kurumları arasında kabul edilen Amerikan Dermatoloji Enstitüsü günlük ortalama 30 koruma faktörlü ürünlerin tüm ciltler için yeterli olduğu açıklamasını yaptı. Ancak bu açıklamayı baz alarak 30 koruma faktörlü bir güneş kremi ile gün boyunca güneşin zararlı etkilerinden korunabileceğiniz yanılgısına düşmemelisiniz. Zira uzun süreler boyunca güneş altında kalacaksanız daha yüksek koruma faktörlü ürünleri kullanmanız gerekiyor.

Güneş Sonrası Ürünler İle Kalıcı Bronzluk

Kozmetik markaları yalnızca güneşlenirken değil güneş banyosu sonrasında kullanmak için de ürünler üretiyor. Güneş sonrası ürünleri hem gün boyunca güneşin etkisiyle nem kaybeden cilde gerekli olan nemi geri kazandırıyor, soyulma, su toplama gibi istenmeyen durumları engelliyor hem de kalıcı bir bronzluk sağlıyor. Dolayısıyla tatil bavulunuzu hazırlarken güneş kremi ya da losyonunun yanı sıra after sun, yani güneş sonrası ürünlere de mutlaka yer açmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu