Diyet

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır, Evreleri Nelerdir?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır, Evreleri Nelerdir? Dukan diyeti, Fransalı bir beslenme uzmanı olan Pierra Dukan tarafından ortaya çıkarılmıştır. Pek çok ünlü ismin de denediği bu diyetle kalıcı zayıflama sağlamak mümkün.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır, Evreleri Nelerdir? Et ağırlıklı beslenme düzeni ve aşamaları olan Dukan diyeti nasıl yapılır, aşamaları ve diyet sırasında dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dukan Diyeti Evreleri

Ağırlıklı olarak protein içeren besinler tüketilen bir diyettir. Kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri ve deniz ürünleri ağırlıklı olarak beslenme düzeninde yer almaktadır. Diyet 4 aşamalı olarak uygulanmaktadır. Bu aşamaları dikkatli şekilde uygulayan kişiler kalıcı olarak kilo vermektedir. Dukan diyeti evreleri ve bu evrelerde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir…

1.Atak Evresi

Diyetin ilk aşaması olan bu evre 7 ila 10 gün arasında sürebilir. Bu evrede kişi bol bol protein almaktadır. Atak evresinde kişilerin karbonhidrat alması tamamen yasaktır. Bu aşamada; sığır-dana eti, sığır-dana ciğeri, beyaz et, tüm taze balıklar, konserve olmayan tüm deniz canlıları, 1 günde 2 adet olmak üzere yumurta tüketilmektedir. Alınan bu proteinlerin tamamen yağsız olması gerekir. Karbonhidrat olarak günde sadece 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeğine izin verilmektedir. Bu evrede genelde 2 ila 7 kilo arasında zayıflama gerçekleşmektedir.

2.Seyir Evresi

İkinci evrede aynı besinler tüketilmektedir. Bu besinlere ek olarak sebzeler de eklenmektedir. Bu aşamanın süresi tamamen kişinin kendisine göre belirlenmektedir. Kişi vermek istediği her 1 kilo için 3 gün seyir evresi uygulamalıdır. Seyir aşamasında zorunlu olarak her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmektedir. Bunun dışında kereviz, domates, salatalık, mantar, enginar, patlıcan, yeşil fasulye, soğan, kuşkonmaz, ıspanak, marul, pırasa, sarımsak, kabak ve şalgam tüketilmektedir. Günde sadece 1 çay kaşığı kadar yağ kullanımına serbesttir. Daha fazlası yasaktır bu aşamada.

3.Güçlendirme Evresi

Bu aşama ilk iki aşamada verilen kiloların geri alınmaması için uygulanmaktadır. Seyir evresinde verilen her bir kilo için 5 gün güçlendirme evresi uygulanmaktadır. Bu aşamada sebzeler ve proteinler birlikte alınmaktadır. Güçlendirme evresinde haftada iki kez kuzu eti tüketilmektedir. Haftada iki gün kutlama menüsü olarak ana yemek ve tatlı tüketilir. Bu evrede her gün zorunlu olarak 2,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmektedir. Ek olarak günde 2 dilim tahıl ekmeği alınmaktadır.

4.Koruma Evresi

Son olarak koruma evresi ömür boyu sürmektedir. Bu evrede verilen kiloların kalıcı olması için her gün en az 20 dakika yürüyüş yapın. Günde en fazla 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketin. Tıpkı diyette olduğu gibi haftanın bir günü sadece protein ile beslenin.

Dukan diyeti aşamaları uygulanırken her hangi bir sağlık sorunu oluştuğunda diyeti yapanların doktora başvurması gerekir. Doktorun uygun görmesi ile diyete devam edilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu