Sağlık

Dudak Şişmesinin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Dudak Şişmesinin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri nelerdir? Farklı nedenlerden dolayı dudaklarda şişlikler görülebilir. Peki dudak şişmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dudak şişmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri özellikle dudak yapısı hassas olan kişiler için oldukça araştırma konusudur. Dudak derisinin ince olmasından dolayı alerjik sebeplerden, hassasiyetten, enfeksiyon veya kimyasal reaksiyondan dolayı görülebilmektedir.

Dudak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dudak şişmesinin farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler daha detaylı bir şekilde incelenecek olunursa şu şekilde belirtilebilir:

  • Enfeksiyon önemli bir dudak şişmesi sebebidir. Vücut enfeksiyon ile savaşırken, ciltte iltihaplanmalar görülebilmektedir. Dudaklarda şişlik ve sıcaklık varsa bu şişliğin sebebi enfeksiyondur denilebilir.
  • Bir diğer dudak şişmesinin nedenleri arasında bulunan kimyasal reaksiyon sıklıkla görülmektedir. Temizlik ürünleri veya kozmetik ürünleri kullanırken oluşan şişliği sebebi ise kimyasal reaksiyondan kaynaklı denilebilir. Özellikle hassas dudaklarda bu duruma dikkat etmek gerekmektedir.
  • Alerji, dudak şişliğinin sebeplerinden birisi olabilmektedir. Vücut alerjen madde ile temasa geçtiği zaman cilt tabakasının altında sıvı birikimine sebep olan histamineye neden olur. Bu şişliğin alerjiden kaynaklı olduğunu anlamak için hangi maddeler ile temasa geçildiğinin takibi yapılmalıdır.
  • Ve son olarak alınan darbelerden dolayı dudaklarda şişlik görülebilmektedir. Sadece dudak şişliği olması durumunda buz kompresi uygulanabilir. Fakat aynı zamanda kanama varsa bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Dudak Şişmesinin Tedavi Yöntemleri

Dudak şişmesinin tedavi yöntemleri içerisinde kişiler kendileri için en uygun olan tedavi yöntemini deneyebilir. Bu yöntemler ise şu şekildedir:

  • Soğuk ve sıcak kompres uygulamaları
  • Bilindiği üzere bal, dudaklar için etken bir maddedir. Balı şişen dudakların üzerine uygulamak da dudaklara iyi gelecektir.
  • Cadı fındığı yağı da şişmiş dudaklar için mucizevi bir yağdır.
  • Aloe vera jeli pek çok şeye iyi geldiği gibi dudak şişliğine de çok iyi gelmektedir. Parmak ucu ile hafif masaj yaparak sürmek gerekmektedir.
  • Karbonatı su ile macun kıvamına getirip, dudaklara sürmek, şişlik için bir yöntemdir.
  • Siyah poşet çay, dudak şişmesinin tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun bir diğer cevabıdır. Poşet çayı ılık bir hale getirip, uygulama yapmak yeterli olacaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu