Diyet

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırır Mı?

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırır Mı? Kilo veremiyorsanız bunun nedeni D vitamini eksikliği olabilir. Bu durum insülin duyarlılığını azaltır ve yağın verimli bir şekilde oksitlenmesini engeller.

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırır Mı? Kandaki D vitamini seviyesi kilo kaybı ile yakından ilişkili olabilir. Beslenme seviyesindeki eksiklikleri önlemek için çeşitli ve dengeli bir diyetin uygulanması tavsiye edilir. Birçok farklı yiyeceği dahil etmek, ancak her zaman harcanan kalori miktarını aynı miktarda yemeye çalışmak en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte, güneşe maruz kalma sentezini ve metabolizmasını etkilediğinden, D vitamini ile ilgili bazı hususlar daha vardır. D vitamini eksikliği hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Fazla Kilolu Kişilerde D Vitamini Eksikliği

Bilmeniz gereken ilk şey, obez ve aşırı kilolu insanların dolaşımdaki D vitamini düzeylerinin daha düşük olduğudur. Bu dokunun miktarı ne kadar fazlaysa, fizyolojik fonksiyonların gelişimi için elementin mevcudiyeti o kadar az olur. Bu nedenle, kilo vermeye başladığınızda kanınızdaki besin düzeylerinin de artmaya başlaması şaşırtıcı değildir. Prensip olarak, olumlu olarak kabul edilir, ancak önerilen maksimum aralıkların aşılması durumunda zararlı etkileri olabilir. Bununla birlikte, bu tür değişikliklerden kaçınmak için düzenli olarak kan testi yaptırmanız önerilir. Bu aynı zamanda eksiklik durumunda takviye ihtiyacını da değerlendirecektir. Besin düzeylerini düşük tutmanın birçok kronik patolojinin görülme sıklığını artırdığını unutmamalıyız.

D Vitamini Eksikliği ve Kilo Verme Sorunları

Sürekli bir D vitamini eksikliğinin sürdürülmesinin kilo kaybını engelleyebileceğini ve deri altı yağ dokusunun birikmesini kolaylaştırabileceğini yorumlamak önemlidir. Bunun nedeni, insüline karşı progresif dirençten kaynaklanan bir inflamatuar durumun oluşumudur. D vitaminini optimum aralıkta tutmak ve sorunu tersine çevirmek için güneşe maruz kalma alışkanlıklarını iyileştirmek çok önemli olacaktır.

Obezite olmayan kişilerde, D vitamini seviyelerini iyileştirmek ve kilo kaybını desteklemek için güneş ışığına maruz kalma teşvik edilmelidir. Kendinizi günün merkezi saatleri dışında, yaklaşık 15 veya 20 dakika güneşe maruz bırakmak en iyisidir. D vitamini eksikliği kilo kaybını olumsuz etkiler, ancak obezite durumlarıyla da ilişkilendirilebilir. Orta vadede iyi bir sağlık durumunu pekiştirmek için temel bir besin maddesinden bahsediyoruz. Bu yüzden optimal aralıkları korumak çok önemli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu