Yaşam

Çorbanın Tuzunu Azaltma Yöntemleri Nelerdir?

Çorbanın Tuzunu Azaltma Yöntemleri Nelerdir? Yemek pişirmede tadının ve tuzunun yerinde olması oldukça önemlidir. Bizde yazımızda çorbanın tuzu nasıl azaltılır sorusunu sizler için yanıtladık. İşte detaylar makalemizde yer almaktadır.

Çorbanın Tuzunu Azaltma Yöntemleri Nelerdir? Yemek yaparken ölçüleri kaçıran kimselerin sorduğu sorulardan biridir. Vücudumuz için gereken iyot miktarını karşılayan tuz fazla tüketim durumlarında sağlığa zararlıdır. Bu yüzden yemeklerde kullanılan tuz miktarını doğru ayarlamak önemlidir. O zaman bizde yazımızda çorbanın tuzunu almak için ne yapmak lazım? Sorusuna yanıtlar verelim.

Çorbanın Tuzu Nasıl Azaltılır?

Çorbalar sofraların vazgeçilmez tatlarından biridir. Fakat tuz miktarından ölçü kaçırılırsa aynı kanıda olunmayabilir. Bazen dalgınlıkla pişirilen yemeklere birkaç kere tuz atılabiliyor. Bu durum özellikle ramazan aylarında da sıkça yaşanır. Fakat bu durumlarda yıllardan beri uygulanan birçok yöntemle fazla atılan tuz miktarını azaltmak mümkündür. O zaman başlıklar halinde çorbanın tuzunu azaltma yöntemlerini sıralayalım.

1-) Su

Çorbaların sıvı formda olması bunlara ekstra su katabilme olanağı sağlar. Fakat ne zaman katıldığı önemlidir. Yeni kaynamaya başladığı zaman ılık su ilavesi yapılabilir. Pişirildikten sonra su katılması çorbanın lezzetini etkileyebilir. Atalarımız boşuna pişmiş aşa su katılmaz sözünü söylememiştir.

2-) Patates

Yemeklerdeki fazla tuzu alma konusunda ilk akla gelenlerden biride patatestir. Patates tuzu emici özelliğiyle bu durumlarda oldukça kullanılır. Tuzlu bir çorbanın içerisine orta boy bir patatesi soyup 4’e ayırarak eklenebilir. Piştikten sonra çorbanın içinden alınabilir. Daha çok salçalı çorbalarda uygulanır.

3-) Yoğurt

Çorba çeşitlerinin fazla olması tuzu alma yöntemlerinde tercih edilecek malzemeleri de etkiler. Yoğurt çorbası da bunlardan biridir. Fazla gelen tuz miktarını bir miktar yoğurt ekleyerek dengelemek mümkündür.

4-) Pirinç

Bir diğer yöntem pirinç tuzu azaltmada oldukça tercih edilir. 1 kaşık pirinç ilave edilerek yemeğin tuzu ayarlanabilir. Birçok çorba çeşidinde uygulanabilir.

5-) Şeker

Tuz ile denge yakalamada şeker kullanımı birçok yerde kullanılır. Bir miktar şeker ilavesiyle fazla bulunan tuzu baskılanabilir.

6-) Et

Çorbadaki fazla tuzu azaltmak için bir parça et ilavesi yeterli olur. Yemek piştikten sonra bu et parçası istenilirse çıkarılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu