Anne-Çocuk

Çocukları Zararlı Sitelerden Korumanın Yolları Nelerdir?

Çocukları Zararlı Sitelerden Korumanın Yolları Nelerdir? Birçok ebeveynin günümüzdeki en büyük endişesidir. İnternette bulunan zararlı siteler çocuklar için güvenli değildir.

Çocukları Zararlı Sitelerden Korumanın Yolları Nelerdir? Zararlı siteler çok fazla mevcuttur. İnternet günlük hayatımızda oldukça yer aldığı için bir çocuğu ondan uzak tutmak söz konusu değildir. Ailede bulunan yetişkinlerden teknik bilgiye sahip olan birisi varsa modem üzerinden DNS ayarı yaparak bazı engellemeler oluşturabilir. Ama böyle bir teknik bilgiye sahip biri yoksa Servis Sağlayıcısına ulaşarak hizmet talep edilmelidir.

Ebeveyn Kontrolü İmkanları

Günümüzde artık sadece bilgisayardan değil birçok teknolojik cihazdan internete bağlantı yapıyoruz. Tercih edilmiş herhangi bir kontrol yazılımı sayesinde sadece bilgisayara değil başka cihazlarda da güvenli internet alanı oluşturarak çocuklar korunabilir. Ancak bu yazılım kurulumlarını gerçekleştirebilmek için az da olsa teknik bilgiye sahip olmak ya da edinmek gerekmektedir. Çocuklara ait telefon ve tabletlere kurulacak ebeveyn kontrol yazılımları sayesinde çocukların Cihazları ne zaman açacağına kadar birçok şeyi kontrol etmek mümkündür.

Servis Sağlayıcısının Sağladığı Güvenli internet

Ülkemizde ücretsiz bir şekilde sunulan güvenli internet hizmeti sayesinde de ailenizi zararlı içeriklerden korumak mümkündür. Herhangi bir kontrol yazılımı kurulmadan sadece sms ile aktif olabilen bir hizmettir. Başvuru esnasında aile ve çocuk seçeneği yer almaktadır. Bu seçenekte sadece ödevler için kullanılabilen sitelere ve haber sitelerine erişim sağlanır.

Sosyal medya, chatvb yoluyla yabancılarla iletişim kurmaya izin vermez. İstenilen takdirde oyun gibi erişimler açılabileceği gibi aynı zamanda engellenebilir.

Çocukların odalarında bilgisayar bulundurmak doğru bir sonuç vermez. Ortak bir alanda bulunmalıdır ve ara sıra ne yaptığı sorularak kontrol edilmelidir. Yani bilgisayarın yüzü duvara dönük olmamalıdır. Engelleme yapmak fikrini vermeden konuşarak onları korumaya çalışma fikri verilmelidir. Bu durum onlara kendilerinin ebeveynleri için öneminin ne kadar büyük olduğunu daha çok anlatacaktır. Sadece onları zararlı sitelerden korumak hakkında değil, aynı zamanda siber tehdit vb zararlı durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında da konuşulmalıdır. İnternetin zararından çok faydasını görerek eğitim için kullanmayı öğrenmek gereklidir. Bu gerçekleşince çocuklara da öğreterek güvenli ortam keyifli hale getirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu