Yaşam

Çocuklara Ölümü Anlatırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuklara Ölümü Anlatırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Çocuklara ölümü anlatmak her zaman için zorlu bir süreci kapsar. Bu süreç içerisinde oldukça dikkatli davranılması gerekir.

Çocuklara ölümü anlatmak genel olarak ağır gelir. Çok zor anlatılır. Çünkü ölüm kavram olarak oldukça soyuttur. Pek çok duygu ile benzerdir. Çocuklar için soyut kavramlar anlaşılmazdır. Hissi olarak anladıkları soyut kavramlar onlar için daha anlaşılırdır. Fakat ölüm duygusu terk etmek ya da ayrılmak duyguları ile benzerdir. Bu yüzden de genel olarak çocuklar için ölüm duygusunda geri gelememek yoktur. Çünkü giden başka birisinin ardından aynı duyguyu paylaştıklarını düşünürler.

Çocuklar istediklerinin hemen olmasını isterler. Ölen kişilerin de belirli bir süre sonra gelmelerini isterler. Çünkü çocuklar için ölüm duygusu içerisinde geri gelme yer alır. Bu durum gerçekleşmediği zaman ise; ölüm kavramı onlar için belirsiz bir hal alır.

Çocuklara Ölümü Anlatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar belirsiz durumları sevmez. Çünkü anlama kısmında yaşları gereği yetersiz kalırlar. Ölümde onlar için belirsizleştiği zaman; çevreden anlamasını sağlayacak yardımı beklerler. Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Net cümlelerle açık ifadeler kullanılması gerekir.
  • Sakin bir konuşma yapın.
  • Çocuğun duygularını tarif etmesine yardım edin
  • Duygu aktarımlarında çocuğun konuşmasını sağlayın
  • Tekrarlayan sorulara hazırlıklı olun ve her zaman aynı net cevabın sunulması gerekir.
  • Oyun çeşitleri ile birlikte anlatın. Çocuk bu yöntem sizi daha iyi anlayacaktır.
  • Ölüm kelimesini kullanın. Çünkü çocuk için hangi duygu yoğunluğunu yaşadığını anlaması gerekir.
  • Çocuğun sorduğu sorular bilinmezse; açık bir şekilde bilmediğinizi anlatın. Eğer isterse öğreneceğinizi bildirin. Böylece çocuk tek olmadığını hisseder.

Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılmaz

Ölüm herkes için etkileyici bir durumdur. Sadece çocuklar bu duyguyu ilk yaşadıkları için ne yapacaklarını bilmezler. Ayrıca ölüm duygusu psikolojik ağır bir duygudur. Bu yüzden çocukların bu duyguyu anlamamaları oldukça normaldir.

Genel olarak çocuklara ölümü anlatma yöntemi için yanlış bir yol izleniyor. O da kaçmaktır. Çocuğa sanki o duygu gibi davranmak çocuk için iyi değildir. Çünkü çocuk ölüm duygusunu yaşadığından emindir. Sadece duygusunu tanımlamakta zorlanır. Bu yüzden de sizden yardım ister.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu