Güzellik

Cilt Bakım Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Bakım Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır? Cildimiz her zaman için ne yazık ki güneşin ve soğuk havanın etkisinde yıpranır. Bunun aynında nemli bölgelerde yaşayan kişiler için sürekli nem iyi bir şey değildir. Aynı zamanda kuru bölgelerde yaşayan kişiler de nem dengesini sağlamak ve korumak durumundadır.

Cilt Bakım Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır? Genellikle hava kirliliği, sıcak, kuru soğuk gibi dış etmenlerden cildi kurtarmaya yönelik olan bakımlardır. Bu bakımların asıl amacı cildin çabuk yıpranmasını ve yaşlanmasını önlemek amacı ile oluşmasını sağlayan işlemlerdir. Cilt gün içinde çok fazla yorulur ve yıpranır. Bunu bakımlar ile canlı tutabiliyor olmak önemlidir. Günlük rutin cilt bakım uygulamaları nasıl yapılmalıdır diyorsanız sizler de yazımıza göz atabilirsiniz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

  • Temizleme işlemi ile cilt bakımına başlanmalıdır. Gece bakımı ve gündüz bakımı olarak ayırabilirsiniz. Bunun yanında günlük bir kez en az bakım yapmanız gerekir. Cilt temizliği için uygun olan tonik, yüz temizleme jeli ya da köpüğü kullanmalısınız. Gün içinde insan yüzünde var olan makyajı temizlemelisiniz. Aksi takdirde derinin hızlı şekilde yaşlanmasına ve kırışıklıkların çıkmasına yol açacaktır.
  • Temizleme işlemi ile gözenekler açıldıktan sonra, tonik sürülebilir. Bu bazen bir serum bazen de direkt cilt tipine ve ihtiyacına uygun tonikler olabilir. Genellikle vücudun ihtiyacı bulunan bir vitamin toniği ya da yaşlanma karşıtı, kırışıklık karşıtı yaşlara uygun olan tonikler olabilir. Bu tonikler cilde dökülerek dairesel hareket ile cilde uygulanır. İster yüz isterseniz vücudunuza bu şekilde temizleme işlemi uygulayabilirsiniz. En çok yüz ve eller temizleme işleminin ardından bu şekilde toniklenir.
  • Vücut yağlanması, kremlenmesi gibi işlemler de vücudun nem dengesini korumaya yönelik önemli adımların atılmasını kolaylaştıran işlemlerdir.
  • Haftalık olarak cilt maskesi uygulamanız gerekir. Bu bazen vücuda sürülecek olan bir kil maskesi olabilir bazen de direkt yüze sürülecek ya da yapıştırılacak olan yüz maskesi olabilir. Haftada bir maske bakımı yapmak cildinizdeki ölü derinin bu maskeye yapışarak kalkmasını kolaylaştırır.
  • Bu tür fiziksel bakımların ardından yapmanız gereken en ideal cilt bakımı türü de uykudur. Bir bireyin günde 8 saat uyuyor olması cildini de daha sağlıklı hale getirecek olan unsurların içerisinde yer alır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu