Gebelik

Çatlaklarınızdan Doğal Yollarla Kurtulun

 

Çatlaklarınızdan Doğal Yollarla Kurtulun

Özellikle hamilelik döneminde, ergenlikte ve kilo alıp vermelerde vücutta oluşan çatlaklar neredeyse tüm kadınların canını sıkmaktadır. Çoğunlukla bacaklarda, göbek kısmında, kalça da ve göğüste oluşan çatlaklar için neler yapabileceğinizi sizler için araştırdık. Çeşitli kremler, jeller kullanıp hala çatlaklarınızdan kurtulamadıysanız, bir de bize kulak verin. Doğal yollardan geçerek çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

KUŞBURNU VE BADEM YAĞI

Kuşburnu tohumu ile birlikte kullanılan “tatlı” badem yağı cildi nemlendirerek çatlakların azalmasına yardımcı olacaktır. Duştan çıktığınızda nemli olan çatlaklarınıza kuşburnu tohumu ve tatlı badem yağı ile hazırladığınız karışımı uygulayarak çatlaklarınızı azaltabilirsiniz.

 

HAVUÇ

Rahatlıkla bulabileceğiniz bir sebze olan havucu yumuşayana kadar haşlayın. Daha sonra ezip, püre haline getirin ve vücudunuzdaki çatlak bölgeleri sürün. Yarım saat boyunca bekletin ve soğuk su ile durulayın. Soğuk su ile durulamanız çok önemlidir. Çünkü soğuk su kompres olarak kullanıldığından, uygulamanız daha fazla etki gösterir.

 

ÖZEL KARIŞIM 

Havucun kalbini, 5 adet pancarın kabuğu ve 5 adet şeftalinin kabuğunu püre haline gelene kadar blender yardımıyla karıştırın. Hazırladığınız karışımı beyaz renkli çatlaklarınızın olduğu bölgeye uygulayın. 20 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

 

AVOKADO

Çoğu cilt bakım kremlerinde aloe vera özünün olduğunu görmüşsünüzdür. Bu karışımımızda da avokado ile aloe verayı birlikte kullanacağız. Aloe vera ve avokado birlikte güçlü bir formüldür. İkisinin de yenileyici özellikleri bulunmaktadır. Tarifimiz ise şöyle: Yarım avokado, bir çay kaşığı zeytinyağı ve aloe vera yaprağı blendera atılır. Macun halini alıncaya kadar blender yardımıyla karıştırılır. Elde edilen macunu sorunlu bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Soğuk su ile durulamasını yapın.

 

AVOKADO-BAL-LİMON

Tüm malzemeler blenderda ya da el yardımı ile iyice karıştırılır. Karışım hazır olduktan sonra sorun bölge nemlendirilir ve macun halini alan karışım bölgeye sürülür. 20 dakika bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Bu karışım vücudunuzdaki çatlaklar için iyi bir iyileştiricidir.

 

ÇATLAKLARINIZI YOK ETMEK İÇİN HANGİ YÖNTEMLERİ DENEYEBİLİRSİNİZ?

Çatlakların oluşma nedeni genellikle vücudun istemsiz bir şekilde küçülüp büyümesinden kaynaklanır. Bu yüzden elinizden geldiğince kilonuzu sabit tutmanız gerekmektedir. Çok hızlı kilo almak ya da çok hızlı şekilde kilo vermek vücudunuzdaki çatlak oluşumunu artıracaktır ya da oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden ideal kilonuzu bulmalı, kilo almamaya özen göstermeli ya da kilo verirken çatlak oluşumunu önlemek için mutlaka spor yapmalısınız. Hamilelik döneminizde ise vücudunuzdaki çatlak oluşumunu engellemek için tatlı badem yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu