Sağlık

Bel Çevresindeki Yağlanmadan Nasıl Kurtulunur?

Bel ve karın bölgesin üzerinde ortaya çıkan yağlanmalar, her insanın en büyük problemidir Peki, bel çevresindeki yağlanmadan nasıl kurtulunur?

Bacak, kol ve diğer bölgeler üzerinde ortaya çıkan yağlanma genel olarak tehlikeli olmamaktadır. Karın bölgesinde birikmiş olan yağlar, bazı zamanlarda organların etrafında bazen karnın arka bölümünde yer alabilmektedir.

Yağlar Nasıl Eritilir?

Öncelikli olarak alkol ve tatlı tüketimini sınırlamanız gerekmektedir. Aşırı yağlı olarak yer alan yiyeceklerden sakınmalısınız. Daha çok gece atıştırmaları ve akşam yemeklerinden hemen sonra tüketeceğiniz tatlıların bel bölgesinde birikeceğini de unutmamanız gerekmektedir. Biradan uzak durmanız önerilmektedir.  Hafta içerisinde 2 ya da 3 kere 20 veya 30 dakikalık bölgesel direnç çalışmaları yapabilir ve bu sayede bel çevresi yağlarının daha hızlı yanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber diğer taraftan da karın bölgesini daha güçlü hale getirerek bölgenin kolayca sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenmeye Dikkat

Günlük beslenmeniz sırasında lif içeriği bulunan sebzelere yer vermeniz gerekir. Meyveleri tüketirken porsiyon kontrolü son derece önemlidir. Gün içinde aşırı şekilde tüketilecek olan meyveler yağlanmaya sebep olabilmektedir.

Şeker içeriği yüksek derecede yer alan yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekir. Çayınızı, ya da kahvenizi şeker atmadan içebilirsiniz. Alınacak olan fazla şeker bel çevresi bölgesinde yağ olarak depolanmaktadır. Alkollü içeceklerin kalorisi yağlarla benzer özellik göstermektedir. Aşırı alkol tüketiyor ve bel çevrenizdeki yağlanma sorunu çıktıysa bu tüketimi durdurabilirsiniz.

Akşam yemeklerinde kızartmalar gibi aşırı şekilde yağlı bulunan yemekler tercih etmemeniz gerekir. Trans yağlar, bel çevresindeki yağlanmayı artırmaktadır. Fast food yiyecek türleri ise yüksek yağ içermesi nedeniyle kilo alımına ve özellikle bel bölgesi üzerinde yağlanmayı yükseltmektedir. Bel çevresindeki yağlanmayı azaltmak adına günlük olarak alınacak kaloriyi azaltmalı ve egzersiz yapmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu