Sağlık

Baş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir? Stres, sağlık nedenleri, yorgunluk ve daha birçok neden baş ağrısına neden olabilmektedir. Bizde bu yazımızda baş ağrısından kurtulmanın doğal yöntemlerini ele aldık.

Baş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir? İlaç kullanmayı çok tercih etmiyorsanız ve doğal yollarla baş ağrınızın nasıl geçeceğini düşünüyorsanız bu yöntemleri deneyerek baş ağrınızın azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Özellikle baş ağrıları kronikleşebilir. Bunlar sinüzit ya da migren kaynaklı ağrılar da olabilir. Halsizlik, yorgunluk herhangi bir ateşli hastalık sonrası oluşan ağrılar ya da gribal enfeksiyonların neden olduğu sorunlar olabilir. Bütün bunların nedeni farklı olsa da sonucu baş ağrısı olarak dönebilir. Bunun için sürekli arı kesici içmek ne yazık ki bir süre sonra duyarlılık kazanmanıza yol açar. İşte bu sorunu yok etmek için çeşitli doğal yöntemler kullanmakta her zaman fayda vardır.

Baş Ağrısını Geçirmek Amacıyla Yapabileceğiniz Yöntemler

-Ensenize buz torbasını yerleştirin. Ayak ve ellerinizi ılık suya koyun. Bu yöntem sıcak ve soğuk kompres başınızdaki kanın çekilmesine ve bu sayede ağrının azalmasına yardımcı olur.

-Okaliptüs yağı ile başınıza 15-20 dakika kadar masaj yapabilirsiniz.

-Susuzluk baş ağrısını arttırır. Su içmek fayda sağlayacaktır.

-Bir limonu ikiye bölün ve şakaklarınıza sürerek masaj yapabilirsiniz. Ani zonklamaları azaltır.

-Nane çayı içebilir veya nane yapı ile başınıza masaj yapabilirsiniz.

-Suyun içerisine tarçın ekleyin ve karıştırın. Başınıza sürerek 30 dakika bekletin.

-Kaşların ortasının 3mm üzerine 50-60 saniye orta şiddetle masaj yapabilirsiniz.

-Serçe parmağına yapılan 5 dakikalık masaj baş ağrısını hafifletmesine yardımcı olur.

-Lavanta sakinleştirici etkiye sahip olduğu için, lavanta kokusu migren ve baş ağrısını hafifletmektedir.

-Suya nane ile limon karışımı yapın. Temiz bir bezi bu karışımlı sura ıslatarak anlınıza koyun. Gerginliği alan ve ferahlatan bu karışım, baş ağrısına da etki edecektir.

-Zencefilin vücuda birçok fayda sağlamakla birlikte ağrı kesici özelliği de vardır. Bunun için zencefil çayı tüketmek baş ağrısına da iyi gelecektir.

-Günde bir fincan Türk kahvesi içmek baş ağrısına iyi gelmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kahvenin de fazlası sağlıklı değildir.

-Stres ve gerilime ait baş ağrıları için ılık bir duş ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

-Baş ağrısı oluştuğunda temiz hava ve alınan oksijen baş ağrısının geçmesinde etkilidir. Dışarı çıkma imkanı olmadığı durumlarda bulunan ortamı havalandırmakta etki etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu