Yaşam

Tokalaşma

Hepimiz doğru ve etkin iletişim için mutlaka beden dilimizden faydalanıyor, selamlaşma veya yeni insanlarla tanışma evresinde de tokalaşma eylemini gerçekleştiriyoruz. Bu eylem, hem karşı tarafın bizim üzerimizdeki algısını anlayabilmek için hem de bizim karşımızdaki insanı anlayabilmemiz için güzel ve kısa bir gözlem sürecini oluşturuyor aslında.

Bilindiği gibi beden dilimiz, bizi en fazla ele veren iletişim biçimimiz. Sözlü iletişimde beden dilinin karşı tarafı etkileme oranı %55 iken, ses tonu %38 oranında ve kullandığımız sözcükler de %7 oranında etkili oluyor. Bu demek oluyor ki, söylemediğimiz şeyler, karşı tarafı söylediklerimizden çok daha fazla etkiliyor, hatta çoğu zaman sözlerin anlamı kalmıyor bile. Bu sebeple, tokalaşma esnasında karşı tarafa vücut dilimizle verdiğimiz mesaj, söylediklerimizin çok daha ötesine geçiyor.

İlk Kim El Uzatır?

Tokalaşmada ilk kim el uzatır sorusuna değinecek olursak, tahmin edileceği gibi üst rütbedeki bir insan veya ev sahibi statüsündeki kişiler ilk olarak elini uzatmalıdır. Bu kuralın zaman zaman çiğnenmesi mümkündür, patavatsız veya kendine olan güvenini göstermeye çalışan kişiler bunu ara sıra yapabilir. Çok heyecanlı kişiler de durumun farkına varmadan karşı tarafa ellerini uzatabilirler.

Aynı zamanda görgü kurallarına göre, hem erkek hem de bayanların bulunduğu bir ortamda önce bayanların tokalaşma hareketinde bulunması gerekir.

Karşı tarafa el uzatmadan önce bir saniye düşünün, elinizin havada kalma riski de var! Bunu engelleyebilmek için de karşı tarafın sizinle göz temasında bulunduğundan emin olabilirsiniz öncelikle.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu