Güzellik

Tırnak Mantarı Tedavisi Nelerdir?

Tırnak mantarı

“Tırnak mantarı” hayatı tehdit edici bir rahatsızlık değildir ancak acı verir, rahatsız edicidir ve parmaklarda şekil bozukluğuna sebep olur. Ayrıca yaşattığı acıdan dolayı ciddi fiziksel ve iş yapabilme kapasitesini engelleyici sınırlara neden olabilir. Son yıllarda yapılan bir anket sonucuna göre tırnak mantarı hastalarının %92’si olumsuz ruhsal ve/veya fiziksel deneyimler belirtmiştir. “Tırnak mantarı”için uygulanabilecek tedavi yöntemleri de şunlardır;

Topikal Tedavi, deride sınırlı olan mantar enfeksiyonlarının antifungal kremlerle veya spreylerle yok edilmesidir.

Antifungal İlaçlar; “tırnak mantarı” tedavisinde en çok kullanılan yöntem ağızdan alınan antifungal ilaçlardır. Öncelikle yapılması gereken mantarın türünü belirlemek ve buna göre ilaç seçimi yapmak en önemli faaliyettir. Ağızdan alınan ilaçlar yüksek oranla başarı sağlasa da sürekli ve devamlı tedavi çok önemlidir.

Laserli Tedavi; genellikle ilaç tedavisine cevap vermemiş kişilerde, karaciğer yetersizliği ya da hamilelik gibi ilaç tedavisi sakıncalı görülen kimseler de uygulanır. Mantarlı dokuya gönderilen laser ışığının, dokuda 70 dereceye ulaşan ısıya dönüşmesiyle mantarın deaktivisyonu gerçekleştirilir.

Ajoene İçeren Kremler; sarımsağın özünde bulunan yağlardan olan alliin ve onun enzimatik reaksiyonla parçalanması ile ortaya çıkan allicin mikroorganizmaları öldürücü etki yapar. 1990’larda 34 hasta üzerinde yapılan çalışma da, %0.4 ajoene içeren krem hastalarda kullanılmış ve bir hafta içerisinde 27 hasta da tam iyileşme görülmüştür. Geri kalan hastalarda ise 2 hafta içerisinde iyileşme görülmüştür. Sarımsakta bulunan maddelerin, mantar hücrelerinin metabolizmasını bozarak mantar oluşumunu engellediği düşünülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu