Eğitim & Kurs

Tez Nedir? Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tez Nedir? Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Tez hazırlanırken içerik, teknik, zamanlama ve sunumda bazı kurallara dikkat edilmelidir. İşte tez hakkında merak edilen tüm detaylar makalemizde yer almaktadır.

Tez Nedir? Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Tez nedir, nasıl tez yazılır sorusu tüm öğrencilerin cevap bulması gereken temel sorudur. Lisans bölümlerindeki son sınıf öğrencileri ile lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin son yarıyılda hazırlanmaları akademik sorumluluktur.

Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilir?

Tez yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar rehberimize geçmeden önce tez konusu seçiminde herhangi bir sorun yaşamamış olmanız gerekir.

1-Literatür Taraması Yapmak

Tez yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız ilk önceliğiniz literatür taraması yapmak olmalıdır. Araştırmak istediğiniz konu ile ilgili temel bilgileri bulmak için bir araştırma yapmanız ve teze devam etmeniz gerekmektedir.

2-Araçların Tanımlanması

Tez yazarken ilk adımlar genellikle çok zordur. “Ben yazarken mi?” Seviyorum ya da “ne yazayım?” Bu tür sorular kafada oluşmaya başlar. Bu durumlarda bir yerden başlamak gerekir. Bu yüzden öncelikle makaleyi nereye yazacağınıza karar vermelisiniz.

LaTeX gibi bir program mı kullanacaksınız yoksa Word’de mi yazacaksınız? Bu soruyu cevaplamalısınız. Daha sonra bir tez başlığı yazabilirsiniz. Ardından taramalarınızı bir dosyaya kaydedebilirsiniz.

3-Tarihlemeyi İyi Ayarlayın

Tez yazarken yöntem kadar düzenli ve organize bir şekilde hareket etmek de çok önemlidir. Bölüm bölüm ne yazacağınızı ve nasıl hareket edeceğinizi bir takvim ile belirlemelisiniz. Bu programa uymuyorsanız, işinizin çok zor olduğunu bilin. Bir takvim planlamak ve oluşturmak başarıya götürecektir.

4-Tezin Başlık Ve Alt Başlıklarının Belirlenmesi

Tezi yapmaya başlamadan önce tüm bölümleri düzenlemelisiniz. Bu şekilde yapmalısınız. Bir bakıma tez yazarken numaralandırıyorsunuz diyebiliriz. Bu numaralandırmayı iyi yapmalı ve başlıkları yerine koymalısınız.

Giriş ve sonuç bölümlerini sona saklamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Giriş biraz garip gelebilir ama ne yazacağını bilmeden içerik oluşturmak bir giriş bölümü için zor olabilir. Bu durumun tez yazarken karşılaşılan problemler arasında olmasına dikkat ediniz. Bu nedenle çalışmalarınızı bitirdikten sonra giriş ve sonuç bölümünü yazmalısınız.

5-Tez Doğrulama

Son olarak PDF’ye dönüştürmeden önce tezinizi kesinlikle kontrol etmelisiniz. Eksik veya yanlış bir yer olup olmadığını anlamak için dikkatlice okumanız gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu