Anne-Çocuk

Prematüre Bebekler Hakkında Önemli Bilgiler!

Prematüre Bebekler Hakkında Önemli Bilgiler! Günümüz teknolojisinin tıbbi ve bilimsel gelişmeleri sayesinde ve gerçekleştirilen araştırmalar, prematüre bebek bakımı konusunda çok fazla yol kat edildiğini göstermektedir.

Prematüre Bebekler Hakkında Önemli Bilgiler! Bilimin bu denli ilerlemiş olması yeni doğan bebek için bakım teknolojilerinin gelişmesi ile bebeğin büyüyüp gelişmesinin sağlanması, anne rahmindeki etkiyi gösterememektedir. Sadece taklit edilmeye çalışarak fayda sağlanmaktadır. Bütün gelişmeler, prematüre özellikli bebeğin anne rahmi içerisine benzer bir gelişim göstermesi adına gerçekleştirilmektedir.

Prematüre Bebek İçin Anne Sütü

Yeni doğan prematüre bebek, öncelikle beslenmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Mama firmaları, prematüre bebeğin hem beslenmesi hem de büyümesi ile alakalı ihtiyaçları karşılayacak özel mamalar imal etmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, prematüre bebeğin olgunlaşmayan bağışıklık sistemi ve gastrointestinal sistemlerinin, anne sütüne özel ihtiyacı olduğuna işaret etmektedir. Bu da anne tarafından doğal yollarla emzirmenin hala en ideal beslenme sağlamasını işaret etmektedir.

Anne sütü içerisinde bulunan kolostrum yani ilk süt, rahimde bulunan amniyotik özellikli sıvıya çok fazla benzerlik göstermektedir. Anti inflamatuar ile anti enfektif bileşenlerini yoğun olarak içeren anne sütü, prematüre bebeğin gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Anne sütü ile bebeğe geçen kolostrum, ilk emzirildiği günden itibaren bağırsak sistemini ve mukoza zarını hızlı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır.

Bu da tıpkı bebeğin rahim içerisinde amniyotik sıvı alması ile metabolizmasının olgunlaşması ve korunmasına yardımcı olacak etkiyi göstermektedir. Anne sütü sayesinde prematüre bebekte bağışıklık oluşmaktadır. Enfeksiyon ve diğer hastalıklardan da bebeği fazlasıyla korumaktadır.

Sorun Sadece Kilo ile Alakalı Değil

Prematüre bebeğin bir müddet sonra beş kilo gibi bir değere ulaşması, anne ve babalar için dönüm noktası olarak görülmektedir. Ancak durum hiç de öyle değildir. Kilo alması bebeğin yeni doğan yoğun bakım servisi içerisinden taburcu edileceği anlamı taşımamaktadır. Eve gitmeye hazır olduğunu bebeğin, öncelikle kendi ısısını kontrol edebileceğini ve bunu da yardımcı bir şey kullanmadan gerçekleştirdiğini göstermek zorundadır.

Yeteri kadar kalori aldığında ve bunu ağız yoluyla gerçekleştirdiğinde bebek evine gidebilmektedir. Ayrıca kendi kendine yetecek derecede nefes alabilmesi, prematüre bebeğin taburcu olma vaktinin geldiğini göstermektedir. Apne denilen nefes almada duraklama yaşanması ve bradikardi denilen yavaşlayan kalp ritmi ile renk değişiklik nöbetleri gibi sorunların ortadan kalkması, taburcu olacağına işaret etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu