Yaşam

Paraben Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok güzellik ürününde propilparaben, metilparaben ve butilparaben gibi bileşenler bulunmaktadır. Fakat son zamanlarda parabenli ürünlere çok fazla olumsuz eleştiri gelmesi üzerine paraben içermeyen ürünler üretilmeye başlanmıştır. Parabensiz losyonlar, kozmetik ürünler ve bakım ürünleri.

Paraben İle İlgili Problemler

Paraben, vücutta bulunan östrojen hormonuna benzeyen bir bileşen olarak kabul edilmiştir. Östrojen ise özellikle kadın vücudunda meme kanserine ve üreme problemlerine neden olmaktadır. Kanser araştırmalarında meme kanserlerinde paraben bulunmuştur. Bundan dolayı birçok ürüne karşı paraben konusunda hassasiyet meydana gelmiştir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre, paraben vücutta depolanarak ciddi bir risk faktörü oluşturmaktadır.

Paraben konusunda dikkatli olmak ve konuya hassasiyet göstermek yararlı olacaktır. Bundan dolayı markaların paraben içermeyen losyon, krem ve kozmetik ürünlerini kullanmanız daha yararlı olacaktır. Bunun için piyasada paraben içermeyen ürünleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. Özellikle kozmetik ürünlere karşı duyarlı olan kişilerin hassasiyet göstermesi yararlı olacaktır.

Paraben birçok kozmetik sanayide kullanmaktadır. Temel amacı, ürünlerin daha çabuk bozulmasına engel olmaktır. Ürünlerin raf ömrünü uzatma maksadıyla kullanılan paraben, toksik ve zehir özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı özellikle hassas ciltli kişilerde daha büyük problemler yaşanır. Parabenin yalnız cilt üzerinde değil, kan ve idrara kadar karıştığı test edilmiştir.

Meme kanserinin yaygınlaşmasına ve son yıllarda hızlı bir artış gözlemlenmesine neden olan paraben, memedeki yağ oranını biriktirmektedir. Bundan dolayı özellikle kadınların günlük hayatta kullandıkları ürünlerde parabensiz ürünler kullanmaları özellikle deodorant, el ve vücut kremleri, spreyler, parfümler, ruj ve losyon gibi ürünlerin içeriğindeki malzemelere bakılıp alınmaları yararlı olacaktır. Son yıllarda artış gösteren birçok kanser hücresinde paraben izine rastlanmıştır. Özellikle kadınlar bu konuda hassasiyet göstermeli ve parabensiz ürün almaya özen göstermelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu