Eğitim & Kurs

KPSS A ve B Grubu Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

KPSS A ve B Grubu Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? Öncelikle KPSS A kadrosu harici diğer kadrolar KPSS B grubuna dahildir. Dolayısı ile uzman, müfettiş, kontrolör yardımcılığı, denetmen ve kaymakam adaylığı kadrosu hariç diğer kadrolar KPSS B guruna dahil olmaktadır.

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A grubu içerisinde kamu kurum ve kuruluşlara ait uzman yardımcılığı, denetmen yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığı gibi kadrolar bulunmaktadır. KPSS sınavı ile kişi doğru atanır. Kamu, kurum ve kuruluşlar için bir tür seçme sınavı olarak nitelendirilebilir. Dolayısı ile bir tür eleme sınavı olarak kabul edilir. KPSS puan türüne göre kişi mesleki sorumluluğu üstlenir. Bunun yanı sıra kamu, kurum ve kuruluşların A Grubu ile Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlik kadrosuna ilk kez atanacakları için geçerli bir KPSS puanına sahip olması gerekmektedir.

KPSS sınavı sonrası A grubu adayların ilan verilen kamu, kurum ve kuruluşlara bizzat  başvuru yapması gerekmektedir. Aynı zamanda bu kurum ve kuruluşların belirlediği koşulları sağlıyor olmak gerekmektedir.

KPSS B Grubu Nedir?

KPSS B grubu, tekniker, mühendis, psikolog, memur, teknisyen, veteriner ve mimar gibi mesleki kadrolar KPSS B grubuna dahildir. Aynı zamanda KPSS A gurubu hariç diğer kadroların tamamı KPSS B grubu içerisindedir. ÖSYM aracılığı ile merkezi yerleştirme için yapılan atamalar da KPSS B kadrosu yer almaktadır. Bunun için sınav adayının ÖSYM’ye başvuru yaparak KPSS sınavına girmesi gerekiyor. KPSS B kadrosunda çalışmayı planlayan kişiler kurum ve kuruluşların düzenlediği yazılı veya sözlü sınava girmek zorundadır. Dolayısı ile adayın girdiği sınavdan başarılı olması şarttır.

Lisans mezunları veya mezun olacak kişiler KPSS B sınavına girebilir. Bu kadro için alımlar çift yıllarsa yapılmaktadır. Tek yılda yapılan KPSS sınavına 4 yıllık lisans mezunu kişiler katılabilir. Çift yıl da yapılan KPSS sınavına lise mezunu kişiler, ön lisans ve lisans mezunları katılabilir. Aynı zamanda KPSS sonuç belgesinde yazan “P3” puan türü kullanılmaktadır. Bu puana göre 2 yıl boyunca iki kere atama yapılmaktadır. Ancak kurumsal atamalar kurumların belirlediği tarihlerde olmaktadır. KPSS B gurubu mesleklerinden birisine atanmak isteyen adaylar KPSS Genel Yetenek ile Genel Kültür sınavına girmek durumundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu