Yaşam

Konut Kredileri Düşüş Gösterdi

Son 10 yıldan bu yana sürekli olarak yükselen ve büyüyen inşaat sektörü son yıllarda giderek daralmaya ve küçülmeye başladı. 2007 yılında Mortgage sistemi ile konut alanında talep patlaması yaşanırken o yıldan bu yana artan kredi oranları, kredi borcunu ödeyemeyen kişi sayısının artması, artan arsa fiyatları gibi nedenlerden dolayı inşaat sektöründe daralma ve küçülme yaşandı.

Konut kredileri
Konut kredileri

Tüm bunlara ek olarak komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar ve savaşlar ülkeye milyonlarca insanın mülteci olarak gelmesine sebep oldu. Türkiye’ye sığınan ve sayıları 1,5 milyona yaklaşan Suriyeli nedeniyle hem kiralık ev hem de satılık ev fiyatları giderek arttı. Tüketiciler bankaların uygun kredi vermesine karşın ev fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ev satın almaktan vazgeçti.

2014 yılının ilk çeyreğinde artış gösteren konut satışları ikinci çeyrekten Mayıs ayından itibaren gerilemeye ve küçülmeye başladı. Temmuz ayında konut satışı % 20’lere kadar gerilemişti. Bankalar bu düşüş karşısında konut kredileri faiz oranında değişikliklere giderek piyasayı hareketlendirmeyi hedefliyor.

Konut Kredisi
Konut Kredisi

Konut Kredileri Oranı

Bankaların Temmuz ayı başındaki en yüksek faiz oranı %1,45 iken bu oran Temmuz ayı sonunda en düşük faiz oranlarında %0.97’e kadar geriledi. 120 ay vadeli konut satışında ise en az oranı %0,97 ile Kuveyttürk ve Denizbank’ta.

Ancak bankların bu indirimleri beklentileri karşılamadı ve tüketici konutların yüksek fiyata sahip olması nedeniyle konut satışına hala sıcak durmuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu