Sağlık

Kan Uyuşmazlığı Bebeklerde Kalıcı Sakatlıklara Yol Açabilir!

Kan uyuşmazlığı bebeklerde kalıcı sakatlıklara yol açabiliyor. Günümüzde pek çok hastalık olduğu gibi, birçoğunun tedavisi mümkündür. Bizde yazımızda kan uyuşmazlığının bebeklerde kalıcı sakatlıklara yol açabileceğini ele aldık ve sizlerle paylaştık.

Kan uyuşmazlığı bebeklerde kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor. Bu yüzden kan grubunun bilinmesi ve bunlara zamanında müdahale edilmesi gerekir. Bebek sağlığı açısından tıp sistemi oldukça gelişmişse de bazen ihmallerle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bizde yazımızda kan uyuşmazlığı nedir, müdahil olunmazsa kan uyuşmazlığı bebeklerde kalıcı sakatlıklar yanında ne gibi sonuçlara yol açabileceğini ele aldık.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı halk arasında çok duyulsa da tam olarak kan uyuşmazlığı nedir? sorusunun cevapları yine de eksik kalmaktadır. Kan uyuşmazlığı anne RH (-) negatif babanın ise RH (+) pozitif olmasından kaynaklanan bir durumdur. Eğer bebeğin RH değeri negatifse herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmaz. Fakat RH değeri pozitif olursa hem mevcut durumda hem ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçlar yaratabilir ve bu durum ihmal edilmemesi gereken bir konudur. RH (+) pozitif olan kimselerin kan hücrelerinde RH proteini vardır. Fakat RH (-) negatif olan kimselerde bu protein bulunmaz. Bu durum RH (-) negatif olan gebe annenin RH (+) olan bebeğinin kan hücrelerinde bulunan proteini düşman olarak algılayarak savunmaya geçer. Kan hücreleri bebekten anneye göbek bağıyla geçer. İlk bebekte çoğunlukla sorun yaşanmasa da sarılık, kansızlık görülebilir. Fakat annenin daha sonraki gebeliklerinde sorun olabilir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Kan uyuşmazlığı önlenebilir bir durumdur. Bunun için erken tanı ve tedavi ile bu sorun halledilebilir. Özellikle kan uyuşmazlığı 2. gebelikte sorun olacağı için gebe olan annenin bu durumu belirtmesi gerekir. Gebeliğin 28-34. haftaları arasında anneye RH antikoru gelişimini önleyici ilaç verilmesi gereklidir. Bebeğin doğumundan sonra kan değeri RH (-) negatif ise ikinci bir doza gerek yoktur. Fakat kan değeri RH(+) pozitif ise kan uyuşmazlığı iğnesinin ikinci dozu doğumdan 72 saat içinde yapılmalıdır. Eğer doğumdan önce ve sonra tüm bu önlemler alınmazsa bebekte kansızlık, sarılık, kalp rahatsızlıkları, sakatlıklar hatta ölüme varan sonuçlara neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu