Gebelik

Kadınlarda Kalsiyum Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri

Kadınlarda Kalsiyum Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri nelerdir? Kalsiyum, vücudumuzda özellikle kemiklerimiz için önemli bir mineraldir. Erkeklerin yanı sıra kadınlarda kalsiyum eksikliği birden fazla hastalığa neden olmaktadır.

Kadınlarda Kalsiyum Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri nelerdir? Kadınlarda kalsiyum eksikliği bakımından erkeklere oranla büyük riskli hastalıklar görülmektedir. Özellikle sağlam dişler bunun yanı sıra kadınlar için güçlü kemikler, kasların doğru çalışması, düzenli bir şekilde kalp atışına neden olan ve aynı zamanda kan damarlarının da esnek olması için gerekli bir mineral kaynağıdır.

Özellikle erkeklere oranla kalsiyum kadınlarda daha çok kemik erimesi gibi hastalıkların da önlenmesini sağlamaktadır.

Birden fazla gıda da kalsiyum bulunmaktadır. Normal olarak dengeli bir beslenme sonucu günlük olarak alınan 1,000-1,200 mg kalsiyum basit bir şekilde alınabilir. Fakat burada bazı durumlarda kalsiyum değeri bazen hiç istenmediği halde normal değerin altında da kalabilmektedir. Bu nedenle kalsiyum eksikliği neden olur sorusuna bağlı olarak eğer devam ederse kadınlarda kemik kaybı, uyuşukluk, kas spazmları ve kalp ritminde yaşanan düzensizlikler de görülmeye başlayacaktır.

Kalsiyum Eksikliğinde Kemik Kaybı

Kalsiyum eksikliğinin sonuçlarını tahmin etmek çok zordur. Belli aşamalarda gerçekleşen kalsiyum eksikliği teşhisi açısından birden fazla durum bulunmaktadır. Çünkü burada özellikle erken dönemlerde belli bir belirti görülmeyebilir. Fakat bir süre sonra kemikler zayıflamaya ve kırılgan hale gelmeye başlar.

Kalsiyum Eksikliğinde Uyuşma ve Kasılmalar

Kalsiyum eksikliğinin bir sonucu olarak aynı zamanda yaşanan bu durum da kemiklerde yer alan sinirlerin de sinyal iletimi zayıflatacaktır. Bu durum nedeniyle yaşanan durumlardan birisi de özellikle el ve ayaklarda yaşanan uyuşma hissidir.

Burada özellikle yaşanan durumlarda kalsiyum eksikliği sonucu da kas spazmlarına yol açmaktadır. Aynı zamanda Parkinson hastalığı gibi hastalıklara da neden olmaktadır.

Kalsiyum Eksikliğinde Yorgunluk

Kalsiyum minerali ayrıca beynin normal bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlamaktadır. Özellikle yeterince kalsiyum olmadığında düşünce karışıklığı ve buna bağlı olarak da nedensiz yorgunluk yaşanmaktadır.

Kalsiyum Eksikliğinde Kalp Ritminde Yaşanan Sorunlar

Kalsiyum eksikliğinde aynı zamanda kalp ritminde de sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle D vitamini eksikliğinde veya zayıf beslenme sonucu kadınlarda görülen rahatsızlıklar bakımından birden fazla soruna da ayrıca neden olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu